Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
09.01.2024 12:45

Ze względu na charakter tej pracy, i wykorzystany tu obszerny, trudno dostępny oraz zróżnicowany materiał źródłowy, pochodzący z kilkudziesięciu archiwów, a także kolekcji rękopisów z kilku krajów, książka ta pozostaje do dzisiaj niezastąpioną monografią tytułowej problematyki. Jej pierwsze wydanie, nagrodzone prestiżową polską nagrodą ,,Klio" I stopnia za najlepszą pracę historyczną roku 2000, zostało docenione w międzynarodowym środowisku badaczy stosunków polsko-rosyjskich wieku XIX oraz szeroko pojętej tzw. imperiologii. W skróconej wersji książka ukazała się w języku angielskim (2016, 2017). Nowa, poprawiona i uzupełniona jej wersja, wydana w 160. rocznicę powstania styczniowego, powinna przybliżyć słabo znaną w Polsce, imperialną perspektywę polsko-rosyjskich zmagań na tle dziejów Europy Wschodniej.

 

Znakomite opracowanie politycznego aspektu kwestii polskiej w rosyjskiej myśli okresu »wielkich reform« Aleksandra II.

 

Prof. Andrzej Walicki (1930-2020), University of Notre Dame, PAN

 

Autor zdołał dotrzeć do ogromnych pokładów dokumentów, dotąd nie wyzyskanych, lub też wykorzystywanych połowicznie, przewertować kolosalną literaturę dokumentacyjną, kwerenda archiwalna, którą podjął, jest zaiste imponująca.

 

Prof. dr hab. Wiktoria Śliwowska (1931-2021), Instytut Historii PAN

 

Henryk Głębocki (ur. 1967) - historyk, pracownik naukowy Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w dziejach Europy Wschodniej, Imperium Rosyjskiego i sowieckiego, stosunków polsko-rosyjskich w XIX i XX wieku oraz historii PRL. Prowadził na ten temat badania w kilkudziesięciu zbiorach rękopisów i archiwach w krajach postsowieckich, Europie i Ameryce. Członek redakcji dwumiesięcznika ,,Arcana". Autor i współautor kilkunastu książek i edycji źródeł, m.in. ,,Policja tajna przy robocie. Z dziejów państwa policyjnego PRL" (2005); ,,Solidarność - 20 lat" (współautor; 2000, II wyd. 2005); ,,Kresy Imperium. Szkice i materiały do dziejów polityki Rosji wobec jej peryferii (XVIII-XXI wiek)" (2006); ,,Diabeł »Asmodeusz« w niebieskich binoklach i kraj przyszłości. Hrabia Adam Gurowski i Rosja" (2012).


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Nowość! Florian Czarnyszewicz WICIK ŻYWICA

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Paweł Kopeć
18.01.2024 14:19
Zamierzła przeszłość... tempus non stat! Jak to się ma do ponownego, AD 2024, upadku Rzeczypospolitej polskiej z winy własnej i nie/UE?! Zgroza! Real Life and History

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.