Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
11.12.2023 10:58

Książka Krzysztofa Tyszki-Drozdowskiego to rzecz wartościowa zarówno jeśli chodzi o rzetelność i wnikliwość zawartych w niej analiz, opartych na uważnej lekturze źródeł i istniejących opracowań, jak i formę, która powinna przyciągnąć czytelników z rozmaitych środowisk. Maurras jawi się w niej jako interesujący myśliciel, mierzący się z wieloma problemami, które są wciąż aktualne, jak na przykład problem centralizmu i lokalnych różnic albo problem stabilności porządku politycznego. Autor nie stara się na siłę go ,,aktualizować". Po prostu skrupulatnie i z wyczuciem niuansu - zgodnie z najlepszymi wzorcami historii idei - rekonstruuje jego stanowisko, pozwalając czytelnikom wyciągnąć wnioski.

 

(prof. Michał Herer)

 

Otrzymujemy cenną i bardzo potrzebną, a do tego pionierską monografię jednego z najważniejszych pisarzy politycznych i teoretyków literackich pierwszej połowy XX wieku. Maurras był - o czym się zwykle pamięta - ideologiem nacjonalizmu integralnego, lecz także - co zna się gorzej - wpłynął znacząco nie tylko na francuskie życie intelektualne swej epoki, ale na twórców w innych krajach, w tym w Polsce. Praca wyróżnia się obiektywizmem i przejrzystościa, szeroką erudycją z intelektualną wnikliwością i niezależnością. 

 


(prof. Maciej Urbanowski)

 

 

Krzysztof Tyszka-Drozdowski (1991 r.) - urodzony w Warszawie. W 2019 roku zadebiutował zbiorem esejów Żuawi nicości. W 2021 w Wydawnictwie ARCANA ukazała się jego debiutancka powieść Zamnkniete raje. Obie książki nominowano do Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Publikował liczne artykuły zarówno w prasie polskiej (,,Plus Minus", ,,Arcana", ,,Do Rzeczy" i ,,Teologia Polityczna"), jak i zagranicznej (,,The American Conservative", ,,The Critic", ,,UnHerd", ,,American Affaires Journal", ,,Valeurs Actuelles"). Tłumaczył pisma Jacques'a Bainville'a i Charlesa Maurrasa. Jest autorem i wydawcą pierwszego na język polski przekładu Alaina de Benoist, Przeciw liberalizmowi. Wkrótce nakładem Wydawnictwa ARCANA ukaże się jego druga powieść Dalsza noc. 

  

ZAPRASZAMY DO NASZEJ KSIĘGARNI:

 

https://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/285-forma-rzymskamysl-charlesa-maurrasa-krzysztf-tyszka-drozdowski.html

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Nowość! Florian Czarnyszewicz WICIK ŻYWICA

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.