Bohdan Cywiński „Obok Orła znak Pogoni”

Polecamy nową książkę Bohdana Cywińskiego „Obok Orła znak Pogoni. Wokół powstania styczniowego na Litwie i Białorusi”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa ARCANA. Tematyka powstania styczniowego nie schodzi z naszych łamów.
25.11.2013 10:38

Powstanie styczniowe stanowi w historii polskiej myśli i praktyki politycznej przedmiot wielu analiz i wyjątkowo zaciekłych sporów. Kolejne pokolenia powracają do pytania, dlaczego tak dramatycznie się nie udało, czy w ogóle mogło się udać, czy miało jakąkolwiek realną szansę zwycięstwa, czy pomysł jego wzniecenia, a potem ponoszone w jego trakcie ofiary miały dla sprawy polskiej jakiś rzeczywisty sens. (…) W tożsamości narodowej niektórych spośród nas powstanie styczniowe tkwi jak cierń. Ciągle nie wyjęty, a co więcej – dotąd jeszcze nie całkiem rozpoznany. (…) Dotykam ciernia, tkwiącego w naszej narodowej pamięci. To boli, ale może jest potrzebne. 
I nie chodzi tylko o skrupulatne rachowanie tamtego ryzyka, tamtych szans, wreszcie – tamtych bliższych i dalszych rezultatów politycznych. A o rozumienie istotnego, wykraczającego poza detale historii, ludzkiego sensu tamtego wyboru i wyobrażenie sobie własnych zachowań w analogicznej sytuacji. Spór o powstanie styczniowe będzie trwał jeszcze długo i chyba nigdy nie zostanie rozstrzygnięty jednoznacznie dla wszystkich. Jedni zobaczą w nim dramatyczną głupotę, drudzy dostrzegą wartość i sens.

Jak zatem – na własny użytek – rozstrzygam to pytanie ja, jak rozstrzygasz ty?... Odpowiedz sobie na to pytanie. W ciszy.

Oprawa twarda, seria arkana historii. Książka dostępna jest w naszej księgarni!

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (4)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Saule,"Genius do třed kšeft onoho. děsivě toho Kdy akore1t nerespektujedced dobrej mplaiunačn
11.02.2014 0:05
Saule,"Genius do třed kšeft onoho. děsivě toho Kdy akore1t nerespektujedced dobrej mplaiunačned je termedn? heliomeds.com free health insurance quotes comparehealthinsur.com cheap health insurance quote company insurance life whole bestlifeinsurpolicy.com life insurance quotes ani je :-)) a ani dnů" volnfd dost
Według mnie Vampires Diaries to najlepszy serail fantazy ever. Nikt jak dotąd nie stworzył takiego f
03.12.2013 7:44
Według mnie Vampires Diaries to najlepszy serail fantazy ever. Nikt jak dotąd nie stworzył takiego fajnego, tematycznego serailu, nawet Zmierzch nie daje tak ardy jak Wampiry!! Moje skromne zdanie, a Glee jest spoko, zaczęłam odglądać od 3 sezonu bo 1 to totalna klapa, śpiewają starocie, zawodzą jak potłuczeni :) hehP.S Fajna stronka, trafiłam tu przypadkiem :)
1231
25.11.2013 19:49
Aha, moglibyście publikować spisy treści książek. To dzisiaj podstawa....
1231
25.11.2013 19:47
Powstania Styczniowego a nie powstania styczniowego. Wyborcza tak pisze to rozumiem, ale wy?

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.