Rosyjska ofensywa w Ameryce Łacińskiej

Rosjaninie mają nadzieję na lukratywne kontrakty zbrojeniowe w Ameryce Łacińskiej. Rozmowy podjęto z przedstawicielami Brazylii oraz Argentyny, a także związanej już tradycyjnymi więzami współpracy z Rosją – Wenezueli.
16.04.2013 9:13

Jak podkreśla Siergiej Ładygin, przedstawiciel „Rosoboroneksportu”, wenezuelskie siły zbrojne przeszły niemal całkowicie na technologie pochodzące z Rosji. Wyjątkiem jest jedynie marynarka i wojska transportowe. „Poprzedni kontrakt na dostawy broni dla Wenezueli opiewał na kwotę jedenastu miliardów dolarów” – podkreśla Ładygin. Teraz Rosjanie rozmawiają z Caracas na temat stworzenia centrum serwisowego, które miałoby zapewnić konserwację na miejscu zakupionej przez Wenezuelę broni. „Mamy nadzieję, że kwestia ta zostanie rozwiązana do 2015 roku” – dodał Ładygin.

Być może wenezuelskie centrum stanie się docelowo „latynoamerykańskim”, gdyż Rosjanie dość mocno zainteresowali się brazylijskim rynkiem broni. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Rosoboroneksport” rosyjsko-brazylijski kontrakt na dostawy samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych „Pancyr” zostanie podpisany do końca pierwszej połowy 2013 r. Oprócz tego Rosjanie zaproponowali Brazylijczykom podjęcie wspólnych prac nad rozwojem projektu rakiet średniego zasięgu „Parana”. Ładygin wspomina również o współdziałaniu w zakresie produkcji nowych rakiet. „Podpisaliśmy już kilka dokumentów o współpracy z brazylijską firmą Odebrecht” – wyjaśnia. Wkrótce w Brazylii powstać ma także licencjonowany zakład produkujący ręczne systemy pocisków ziemia-powietrze „Igła”.

Na Brazylii nie koniec. Rosjanie rozpoczęli rozmowy z przedstawicielami Argentyny. Oprócz zakupu trzech śmigłowców Mi-171, niektórych systemów przeciwlotniczych oraz pojazdów terenowych „Ural”, dotyczą one współpracy z „Rosoboroneksportem” w zakresie budowy lodołamacza.

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.