Rosja zwróci długi Kirgizji

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej uruchomiło środki na spłatę długów zaciągniętych za użytkowanie baz wojskowych w Kirgizji. 

05.03.2012 13:26

„Ministerstwo Obrony zdecydowało się na spłatę zobowiązań wobec Kirgizów, jakie wynikają z faktu korzystania przez nas z obiektów wojskowych w tej republice” – poinformowała służba prasowa ministerstwa. Kwota długu wyniosła ostatecznie piętnaście i pół miliona dolarów. Informacja na temat decyzji ministerstwa pojawiła się 4 marca.

Dzień wcześniej ministerstwo wydało oświadczenie w którym stwierdzono, że Kirgizja nie ma żadnych powodów by wymagać od Rosjan wycofania się z bazy w Kant. Co więcej, ministerstwo oświadczyło, że Kirgizi nie powinni wymagać od Rosji żadnych opłat za dzierżawę. Według przedstawicieli rosyjskiego ministerstwa Atambajew pomylił rosyjskie bazy.

Kwota długu, o której wspomniał, czyli piętnaście milionów dolarów odpowiada bowiem sumie, jaka powinna być zapłacona Kirgizom za korzystanie z baz w Kara-Bałta oraz Karakolu nad jeziorem Issyk-Kul, gdzie Rosjanie ćwiczą żołnierzy obsługujących niektóre elementy uzbrojenia marynarki wojennej. W skład tego kompleksu treningowego wchodzą również stacja sejsmiczna w Iczke-Suu oraz laboratorium w Majluu-Suu.

Rosyjski MSZ oraz MO zasugerowały, że prezydent Kirgizji „albo nie czytał, albo nie otwierał dwustronnego porozumienia w sprawie statusu i warunków funkcjonowania rosyjskich baz na terytorium republiki”. Warto jednak zauważyć, że tak czy inaczej Rosjanie przyznali, że są zadłużeni wobec Kirgizji.

Przypominamy również, że według dziennikarzy „Kommiersanta” Kirgizi, na razie w rozmowach nieoficjalnych, wyrażają niezadowolenie z rosyjskiego zaangażowania gospodarczego w ich kraju.

Pod znakiem zapytania stanęły takie kluczowe inwestycje jak udziały w kirgiskim przemyśle gazowym i naftowym (Kyrgyzgaz, Kyrgyznieft). Rosjanie mogą się również martwić o swój pakiet kontrolny w zakładach Destan, a także realizację projektów nowoczesnych inwestycji w sektorze hydroenergetycznym.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.