Wznowienie! Włodzimierz Bolecki "Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu"

Książka ukazuje się w 120. rocznicę urodzin Józefa Mackiewicza!
09.06.2022 11:17

Józef Mackiewicz był najbardziej ,,wyklętym" polskim pisarzem XX wieku. Był bezwzględnym krytykiem i nieprzejednanym demaskatorem systemu komunistycznego we wszystkich jego wcieleniach. Stworzył najbardziej spójne i konsekwentne uzasadnienie antykomunizmu jako postawy etycznej, światopoglądowej i historiozoficznej. Z tego powodu stał się dla komunistów i postkomunistów, ale także dla wielu działaczy emigracyjnych, a nawet opozycyjnych w PRL wrogiem publicznym numer jeden. W odwecie za ujawnianie - jeszcze przed 1939 r. - wpływów sowieckich w polskim życiu publicznym, był oskarżany o kolaborację z Niemcami. Był jednym z nielicznych polskich świadków odkrywania grobów katyńskich - jego relacje o tym ludobójstwie, złożone także przed Komisją Kongresu USA, stanowią do dziś przejmujące poznawczo i literacko, największe oskarżenie systemu bolszewickiego. 

 

Publicystyka i reportaże Mackiewicza należą do największych osiągnięć tego typu prozy. Jego powieści i opowiadania są bezcennym świadectwem losu Polaków i innych narodów na tzw. wschodnich kresach II Rzeczypospolitej. A przewodnia idea jego twórczości - ,,jedynie prawda jest ciekawa" - stała się dziś wykładnikiem świadomości wszystkich, którzy dążą do odkłamania wiedzy o historii współczesnej. Te kwestie doskonale przybliża i wyjaśnia Ptasznik z Wilna. Za tę książkę autor otrzymał Nagrodę ,,Kultury" im. Zygmunta Hertza (Paryż 1991). 

 

Opublikowany po raz pierwszy w 1991 r., gruntownie rozszerzony i uzupełniony w 2007 r., Ptasznik z Wilna jest pierwszą i jak dotąd jedyną pełną monografią życia i twórczości jednego z największych autorów emigracyjnych, którego Czesław Miłosz zaliczył do najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. 

 

Włodzimierz Bolecki (ur. 1952) - historyk literatury i krytyk; profesor w Instytucie Badań Literackich PAN. Pisał o twórczości Wacława Berenta, Witolda Gombrowicza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Józefa Mackiewicza, Czesława Miłosza, Brunona Schulza, Aleksandra Wata, Stanisława Ignacego Witkiewicza. W stanie wojennym publikował pod pseudonimem Jerzy Malewski. Opublikował m.in: Poetycki model prozy w Dwudziestoleciu Międzywojennym (1982, 1996); Pre-teksty i teksty (1991, 1998); Polowanie na postmodernistów (w Polsce) (1999); Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim (1997, 2000); Ciemna miłość (2004); Inna krytyka (2006, Nagroda im. Kazimierza Wyki); Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu (1991, 2007, 2013; Nagroda ,,Kultury" im. Z. Hertza); ,,Inny Świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (1994, 1997, 2007); Modalności modernizmu (2013, nominacja do nagrody im. Jana Długosza); Wenus z Drohobycza (o Brunonie Schulzu, 2016); Chcack. Gracze - opowieść o szulerach (2018). 

 

ZAPRASZAMY DO NASZEJ KSIĘGARNI:

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/252-ptasznik-z-wilna-wlodzimierz-bolecki.html

 

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Paweł Kopeć
29.09.2022 19:06
Ferdynanda Goetla warto czytać; to nawet lepszy pisarz przedwojenny,zakazany,cenzura! opowiadania, wspomnienia! Koniecznie, co za styl, język, pióro!

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.