Wojciech Chmielewski ,,Magiczne światło miasta".

Nowy zbiór opowiadań laureata Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego!
23.05.2019 10:28

Na placu Dąbrowskiego dyskretnie otworzył setkę miętówki i pociągnął solidny łyk. Z naprzeciwka nadchodziła grupka jawnie racząca się alkoholem. Piątkowy wieczór. Ciemno. Latarnie, światła samochodów suną po ulicach, jednak w tym miejscu Warszawy miał wrażenie otulającej go zewsząd ciemności. Może dlatego podszedł do jasno oświetlonej witryny księgarni i zaczął studiować tytuły. Zorientował się, że to księgarnia katolicka. Coś takiego: ,,Zobacz siebie oczami Boga". Widocznie wódka zaczęła już działać, bo poczuł lekką panikę. Za nic nie chciałby zobaczyć siebie oczami Boga, tego, co zna liczbę włosów na każdej głowie, widział picie wódki na placu Dąbrowskiego i wiele innych czynów.

 

(Fragment opowiadania Rondo ONZ)

 

Najnowszy zbiór opowiadań Wojciecha Chmielewskiego jest fascynującym portretem współczesnego miasta i jego zwyczajnych na pozór mieszkańców. Miasto przypomina tu labirynt, w którym krążą bohaterowie, błądząc, szukając, często upadając, ale czasem też znajdując jakieś światło, które daje im wolność i nadzieję. Chmielewski jest wnikliwym obserwatorem tego świata, bywa brutalny i okrutny w swoich opisach i diagnozach, ale przecież nigdy nie opuszcza go miłosierdzie dla jego bohaterów i ich skomplikowanych losów. Magiczne światło miasta zamyka przejmujący hołd dla Marka Nowakowskiego, który jest chyba adresatem, ale także patronem tej książki, zrodzonej z miłości do Warszawy. Tom potwierdza, że Chmielewski jest obecnie jednym z najważniejszych prozaików polskich.

 

prof. Maciej Urbanowski

 

Wojciech Chmielewski (ur. 1969 w Warszawie) - jest autorem tomów opowiadań Biały bokser (2006) wyróżnionego w VI edycji Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza, Brzytwa (2008) nominowanego do Nagrody Mediów Publicznych Cogito, Najlepsza dentystka w Londynie (2014) oraz powieści Kawa u Doroty (2010) nominowanej do Nagrody Angelus w 2011 r. W 2017 został laureatem pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego przyznawanej dla autorów opowiadań. W 2018 r. otrzymał Nagrodę Literacką im. Cypriana Kamila Norwida za powieść Belweder gryzie w rękę (2017). Autor słuchowisk dla Teatru Polskiego Radia. Publikował m.in. w ,,Rzeczpospolitej", ,,Odrze", ,,Borussii", ,,Wyspie", ,,Dialogu", ,,Arcanach", ,,Nowych Książkach", ,,Czterdzieści i Cztery". 

 

 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/172-magiczne-swiatlo-miasta-wojciech-chmielewski.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.