Prof. Nowak: Rasizm zachodnioeuropejski jest wymierzony w Polaków

Ostatnie tygodnie ujawniły z całą siłą najgorsze rasistowskie uprzedzenia skierowane wobec mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej - napisał prof. Nowak w felietonie dla „Gościa Niedzielnego”.
06.10.2015 17:18

Ostatnie tygodnie ujawniły z całą siłą najgorsze rasistowskie uprzedzenia skierowane wobec mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Wypowiedzi przewodniczącego Martina Schulza z europarlamentu, grożącego użyciem siły wobec tej „ciemnej” Europy; z rozkoszą drukowane przez „Die Welt”rozważania profesora Jana Tomasza Grossa o Polakach, którzy zamordowali w czasie II wojny wiecej Żydów niż Niemców to tylko przykłady powielających i umacniających współcześnie te rasistowskie stereotypy postaw i publikacji.

Odwiedzając niedawno Irlandię, natknąłem się na kolejny przejaw tego przygnębiającego zjawiska. Oto na łamach „Belfast Telegraph” ukazał się tekst dr. Kevina McCarthy’ego z Uniwersytetu Cork. Stwierdził on, że powodem, dla którego Naziści (oczywiście żadni Niemcy) zdecydowali się ulokować największe obozy zagłady Żydów między Wisłą a Bugiem było to, iż „Polska, ze swym głeboko zakorzenionym antysemityzmem była zapewne jedynym miejscem pod kontrolą Nazistów, które zaakceptowało istnienie takiego centrum zagłady”. Stwierdzenie to można by obronić na gruncie historycznym tylko, gdyby dr McCarthy przedstawił jakikolwiek ślad takiego motywu w dokumentacji wytworzonej przez niemiecki przemysł zagłady. Gdyby udowodnił, że to nie logistyka tego przemysłu, wybierające na miejsce tego ludobójstwa po prostu miejsce osiedlenia największej w skali całej Europy grupy Żydów była powodem decyzji budowy obozów w Auschwitz, Sobiborze, Bełżcu, Treblince. Gdyby zastanowił się nad tym: czy Niemcy pytali o „akceptację” budowy tych obozów ludnośc polską? Tego jednak dr McCarthy nie zrobił. Zaprotestowali więc Polacy mieszkający w Irlandii, zaprotestował ambasador RP w Londynie. I oto 29 września na łamach „Belfast Telegraph” czytam triumfalny tytuł: „Przełomowe zwycięstwo prasy w opisywaniu masakry Żydów!” Brytyjska organizacja zajmujaca się standardami prasy (IPSO) uznała, że gazeta była w pełni usprawiedliwiona drukując antypolski tekst dr. McCarthy’ego. Odtrąbiono wielkie zwycięstwo wolności słowa. Wolno pisać teksty szkalujące rasistowskimi uogólnieniami Polaków (i innych „troglodytów” z Europy środkowo-wschodniej).

Wobec tej nowej, wysokiej fali rasizmu, musimy zodbyć się, w całym naszym regionie, na zbiorowy, instytucjonalny wysiłek obrony Europy przed tą smutną przypadłością: podwójnych standardów, nikczemnych uogólnień, historycznej amnezji i ideologicznego zaślepienia. Czas na wielką akcję nowej polityki pamięci wobec krajów „starej” Europy i zarazem poważnych, systemowych kroków prawnych, odwołujących się do prawa europejskiego, czas na akcję STOP RASIZMOWI, STOP MOWIE NIENAWIŚCI. Czas na działanie już nie grupki polskich patriotów za granicą, ale państwa polskiego, a właściwie całej grupy państw należących od ponad tysiąca lat do Europy i systematycznie z niej wykluczanych przez zachodnioeuropejskich rasistów.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.