Polska i Ukraina. Wspólnota interesów

Wspólnota interesów rozumiana jako zbliżenie polsko – ukraińskie, czy też wspólnota interesów znowu oparta o Rosję? Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Anna Fotyga, specjalnie dla Portalu ARCANA komentuje wizytę prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce.

04.02.2011 13:12

Prezydent Lech Kaczyński zdawał sobie sprawę z zagrożeń, z którymi musiały mierzyć się nowe państwa członkowskie UE i NATO. Wielkie bariery wewnętrzne transformacji, dominująca, wzmocniona kryzysem chęć pozostawienia nas w nieokreślonym statusie członków gorszej kategorii. Przeciwstawiać się tym tendencjom mogliśmy tylko wspólnie, nie podporządkowując się już, tak jak to miało miejsce w okresie aspirowania do członkostwa, interesom większych i silniejszych partnerów. Rozszerzanie się na Wschód, przede wszystkim o Ukrainę, było naszym wspólnym interesem. Naszym i samej Ukrainy. W równym stopniu Prezydent chciał nas związać gęstą siecią różnorodnych projektów. Spotykał się w tym celu wielokrotnie ze wszystkimi znaczącymi postaciami ukraińskiej sceny politycznej. Nie tylko z Wiktorem Juszczenko, który był Jego partnerem protokolarnym.

Obserwując rozpoczynającą się dziś wizytę oficjalną Wiktora Janukowycza w Warszawie odnoszę wrażenie, że obie strony połączył bardzo silny interes polityczny. Tym interesem jest zbliżenie z Rosją i jednocześnie usługi wzajemne pozwalające ten fakt łagodzić, a czasem ukrywać przed bardzo precyzyjnie zdefiniowaną po obu stronach grupą odbiorców narracji. Dodatkowo, w przypadku Ukrainy jest to chęć zatarcia wspomnienia „pomarańczowej rewolucji”, a po polskiej – zdyskredytowania polityki wschodniej Lecha Kaczyńskiego. W informacjach mediów ukraińskich dominował przekaz o naprawie stosunków zepsutych za prezydentury Juszczenki. W wywiadach dla naszych mediów prezydent wymieniał wszystkie miłe polskim uszom priorytety, jak współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo energetyczne, współpraca wojskowa, wsparcie na drodze do UE, współpraca transatlantycka, załatwienie sprawy domów narodowych.

Warszawa jest 26. stolicą odwiedzaną przez prezydenta Janukowycza. To daleka pozycja, jak na strategiczne partnerstwo. Jako premier Wiktor Janukowycz zadbał, żeby odwiedzić Jarosława Kaczyńskiego tuż po objęciu przez siebie funkcji.

W trakcie wizyty powołana zostanie wreszcie polsko-litewsko-ukraińska brygada, której sztab i dowództwo mieścić będzie się w Lublinie. To dobra wiadomość. Przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie spekulowano, że wybór Janukowycza, znanego z dystansu wobec integracji Ukrainy z NATO, może odsunąć przedsięwzięcie w czasie. Polakom powołanie jednostki kojarzy się z rolą polsko-niemiecko-duńskiej brygady nordyckiej w przygotowaniu naszej armii do warunków NATO. Czy w przypadku brygady „wschodniej” można mówić o analogicznym procesie? Trudno jest w tej chwili przesądzać.

W poniedziałek 31 stycznia 2011 r. odbyła się w Pałacu Prezydenckim konferencja z okazji 20-lecia BBN. Jej gośćmi byli Nikołaj Patruszew, szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, były dowódca FSB i bliski współpracownik Putina oraz szefowa ukraińskiego Biura Raisa Bohatyriewa. BBN na swoich stronach internetowych chwali się spotkaniem dwustronnym polsko-rosyjskim, uwieńczonym wspólnym komunikatem. W przypadku Ukrainy nie ma śladu podobnej kurtuazji.

Ta sytuacja jest najlepszym przykładem odejścia od polityki wschodniej śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jasno wskazuje priorytety.

W kwestiach energetycznych lista spraw ciągle niezałatwionych, pogarszających relacje jest długa:

– wstrzymanie dostaw gazu do Hrubieszowa 1 września 2010 r. pomimo wybudowania przez Polskę rurociągu Hrubieszów-Zamość,

– zaniechanie, a w najlepszym przypadku odsunięcie w czasie realizacji „ukochanego dziecka” prezydenta Kaczyńskiego, południowo-wschodniego korytarza energetycznego. Jego głównym elementem miał być ropociąg Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Zamiast tego 17 stycznia w Kijowie podpisano ciekawą białorusko-ukraińską umowę i azerska ropa jeszcze w czasie wizyty prezydenta Janukowycza w Warszawie popłynie w kierunku Białorusi, do rafinerii w Mozerzu. Ot, taki polsko-ukraiński hołd oddany tragicznie zmarłemu prezydentowi. Ta transakcja stanowi duże zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Jeżeli dołożyć do tego działania Rosji – rezygnację z tranzytu swojej ropy ukraińskimi rurociągami i dalej do Gdańska – sytuacja Polski staje się naprawdę trudna,

– coraz większe kłopoty na rynku ukraińskim przeżywa spółka PGNiG-Devon.

W drugim dniu wizyty prezydent Janukowycz złoży prywatną wizytę w Gdańsku, zwiedzi Naftoport. Dlaczego prywatną? Czy chodzi o tranzyt ropy o Gdańska, czy może o Lotos?

Jeszcze na początku stycznia Hanna Heman, wiceszefowa prezydenckiej administracji, mówiła o finalizacji sprawy Domu Polskiego we Lwowie dla zrównoważenia przekazania Ukraińskiego Domu Narodowego w Przemyślu.

Chociaż pomarańczowa rewolucja pogrzebana - podobnie jak wysiłki śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pomimo, że Julia Tymoszenko nie może opuszczać miejsca zamieszkania, budujmy relacje polsko-ukraińskie. Może następne pokolenia zrobią to lepiej niż my, zrealizują ideę Giedroycia.

Anna Fotyga


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (8)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Ble så glad når Landliv kom i postkassa her om dagen- her er henne Tante Monica vet du sa jeg til
14.05.2016 0:04
Ble så glad når Landliv kom i postkassa her om dagen- her er henne Tante Monica vet du sa jeg til handymannen min. Han har lest hvert ett ord han også :) Veldig fin reportasje fra et fantastisk sted. Så moro og Gratulerer med godt arbeid og god smak !Ser dere fortsetter i samme stil med en fantastisk vedanradør. God !Klem Monica/ Fru Sjøaker
Fruxfux
09.02.2011 3:49

Mimo wszystko wole, żeby był u władzy na Ukrainie komunista, ale pragmatyczny Janukowicz niż wrogo i antyPolsko nastawieni członkowie Swobody.

hr Henryk
09.02.2011 2:28

W miarę często jeżdzę na Ukrainę. Nie wierzę w polsko-ukrainską wspólnotę interesów. A najbradziej śmieszy mnie sprawa Domu POlskiego. Zdaniem Lwowskich Ukraińców nie można porównywać Przemyśla i Lwowa. Dlatego POlacy mogą ubiegać się o budynek w w mieście ukraińskim porównywalnym wielkośćią z Przemyśolem...
hr Henryk

Biraro
08.02.2011 16:19

Wspólne interesy? Odradzający się banderyzm i żądania terytorialne?

Jacekmruk2
04.02.2011 12:47

Ciemność widzę i jej się strasznie brzydzę
Bo ciemnotę może obudzić , tylko bieda i ich trudzić
Wtedy ciężar na ich barkach sprawi, że się część z nich za morze wyprawi
Tu zostanie garstka Polaków i kapusie wyglądający z krzaków

Bestużew
04.02.2011 10:12

Przerażający jest fakt, że swoistego rodzaju gettoizacja ekspertów związanych z Jarosławem Kaczyńskim, nadanie im etykietek po prostu "PiSowców" sprawia, że nie zaprasza się ich do dyskusji. A szkoda. Pomijam już fakt, że dyskusje telewizyjne zamykają się na przytakiwaniu sobie nawzajem. Po prostu sens sporu polega na konfrontacji różnych środowisk. Można się z Anną Fotygą nie zgodzić (pomija fiasko zbliżenia Lecha Kaczyńskiego z Wiktorem Juszczenką), ale wartą dyskutować.

W Polsce nie ma płaszczyzny na ścieranie się poglądów. Może tutaj redakcja portalu zaprosiłaby jakiegoś antagonistę Minister Fotygi, do wypowiedzi?

Zapała
04.02.2011 9:49

A jeśli nie doczekamy? Czasy są złe, czy gorzej już może być?

Dzordz1
04.02.2011 9:38

Ten rząd to wasale rosyjsko-nienieccy i ukraincy dobrze o tym wiedzą. Poczekajmy na lepsze rządy.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.