Platforma przyznaje: politykę zagraniczną RP prowadzimy przez Brukselę

Biała flaga wetknięta w gałę, czyli o polityce zagranicznej w programie wyborczym PO. Dr hab. Krzysztof Szczerski rozprawia się z programem Radka Sikorskiego.

11.09.2011 15:21

Warto zaznajomić się z tegorocznym programem wyborczym Platformy Obywatelskiej, bo znajdują się tam rzeczy, których nie wymyśliłby nawet najbardziej złośliwy krytyk obozu rządzącego. Platforma przerosła samą siebie i tylko nie wiadomo, czy to powód do śmiechu czy do rozpaczy. Jeśli ktoś potrzebuje jeszcze wyjaśnienia, co oznacza pojęcie „białej flagi” wywieszonej przez premiera Tuska, to lektura przemyśleń wyborczych PO rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Szczegółowe fragmenty programu nie są natomiast zbyt pasjonujące, gdyż najwyraźniej zostały przygotowane przez gabinet polityczny ministra Sikorskiego z materiałów urzędników MSZ. Zawierają bowiem charakterystyczne dla slangu ministerialnego sformułowania w rodzaju: „znacząco poprawiliśmy relacje z…”, „rozwijamy kontakty bilateralne z…” itp., czyli tradycyjna wyliczanka przygotowana przez poszczególne departamenty z gmachu.

Wróćmy do spraw szokujących. Szczególnie o dwóch warto wspomnieć.

Po pierwsze – miejsce, w którym PO umieściła w swym programie kwestie polityki zagranicznej. Znajdują się one w jednym rozdziale m.in… ze sportem (oraz polityką rodzinną i zdrowiem). Polityka zagraniczna – stron 11, sport 8. Co mieli w głowie autorzy takiego zestawienia? Teza, że polityka zagraniczna wyrasta z problemów wewnętrznych jest prawdziwa, ale dlaczego jedną z najważniejszych przesłanek dla tej polityki ma być stan polskiego sportu? To już lepiej było połączyć te kwestie z infrastrukturą, gospodarką czy kulturą a nie z geostrategicznym wymiarem polskich lodowisk, orlików i wolontariuszy na imprezach sportowych. Chyba, że nie ma tematu ważniejszego niż piłka nożna…

Odpowiedź na tę wątpliwość może przynieść drugi element programu PO, który powoduje osłupienie. Otóż znalazły się w nim dwa zdania, które można uznać za definicję pojęcia „polityka białej flagi”: „większość naszej aktywności na polu polityki zagranicznej jest realizowana ZA POŚREDNICTWEM Unii Europejskiej. Skutecznie realizować naszą RACJĘ STANU można TYLKO POPRZEZ umiejętne WPISANIE NASZEGO INTERESU W SZERSZY INTERES EUROPEJSKI”.

To naprawdę tak brzmi. Jest to wprost zapisana deklaracja PORZUCENIA SAMODZIELNEJ POLSKIEJ POLITYKI ZAGRANICZNEJ i dowód na to, że PO w ogóle nic nie rozumie z tego co dzieje się w Unii. Otóż UNIA powinna być INSTRUMENTEM POLSKIEJ POLITYKI a nie polska polityka być podporządkowana głównemu nurtowi polityki europejskiej, a RACJA STANU każdego kraju członkowskiego UE jest realizowana poza Unią, bo Unia nie ma nic do racji stanu (czyli kwestii trwania wspólnoty państwowej).
PO GŁOSI PROGRAM KRESU NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI, a w programie wyborczym nie wstydzi się do tego przyznać.
Dalszych słów nie trzeba.

Krzysztof Szczerski

Dr hab. nauk o polityce, były wiceminister spraw zagranicznych, stały korespondent Portalu ARCANA, kandydat PiS w wyborach do Sejmu z okręgu nr 12: Chrzanów, Oświęcim, Wadowice, Sucha Beskidzka, Myślenice.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (8)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Awe
15.02.2012 11:55

bardzo proszę, żeby nie infantylizować postaci Sikorskiego, jest dojrzałym mężczyzną i w pełni odpowiedzialnym, mam nadzieję; ma na imię Radosław; Radek może chcieć uciec sobie od tej odpowiedzialności;

Ginet
23.11.2011 11:07

Twoim zdaniem powinno się zatem porzucić hasło niepodległości? I to w imię czego? Jakiejś wydumanej wspólnoty europejskiej? Porzucić tysiącletnią tradycję dążenia do niepodległości w imię bełkotu kosmopolitów pokroju Monneta albo ludzi, którzy realizują narodową rację stanu, jak Merkel, instrumentalnie tłumacząc to potrzebą integracji (która polega na dominacji niemieckiej)? Powiesz, że dobrobyt jest ważniejszy niż niepodległość. W takim razie należy potępić Powstańców Śląskich i Wielkopolskich, którzy woleli żyć w biednej Polsce niż w w bogatych Niemczech?

Alexh10
19.09.2011 15:32

Co ty singer pleciesz .Sprawdź politykę zagraniczną Niemiec, Czech itd one są zbieżne , ale nie pozbawiają , i nie podważają suwerenności państwa. To co ty piszesz to graniczy ze zdrowym rozsądkiem

Kornell
18.09.2011 9:35

celne jak zawsze! Szczerski ok!

Czerwiec
12.09.2011 3:34

Izaak, daj se luzu. Komentarze na Wyborczej czekają.

Glob
11.09.2011 16:48

podoba mi się metafora aa trefl, ale tutaj pan poszedł chyba na łatwiznę... "bycie instrumentem" i "racja stanu"... - czy w tym w ogole jest jakaś MYŚL? czy klasowe m yslenie "po partyjnemu" a la Lenin...

singer
11.09.2011 16:05

Dr Hab Napisal "UNIA powinna być INSTRUMENTEM POLSKIEJ POLITYKI"
------------
Nie wiem czy dr hab. wierzy w rownosc narodow. Ale zalozmy na chwile ze wierzy, wtedy otrzymamy, ze Unia powinna byc instrumentem polityki kazdego z 27 czlonkow Unii. 27 grajacych na jednym instrumencie... co to bedzie?

singer
11.09.2011 15:50

Dr Hab nie moze pojac, ze nie ma miejsca na samodzielna polska polityke zagraniczna. Polska polityka zagraniczna, jesli ma byc skuteczna, MUSI byc nie sprzeczna z polityka UE.
Dr Hab nie moze tez pojac, ze panstwa narodowe odchodza do przeszlosci w Europie, ze Polska, Niemcy, Czechy, itd. zanikaja, rodzi sie wspolnota europejska. Polityka zagraniczna Polski (woj. polskiego) zacznie niedlugo przypominac polityke zagraniczna woj. katowickiego


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.