Nowość Wydawnictwa ARCANA! Wojciech Starzyński "Pielgrzym przed bramą"

Poezja Starzyńskiego wyrosła z tego jedynego prawdziwego i w pełni męskiego przeczucia daremności życia. Daremności, którą musimy pokonać, a w gruncie rzeczy pokonywać stale, w nieustającym mierzeniu się ze sobą samym, z entropią materii, z kulturą, prowokującą coraz częstsze poczucie zaniechania, opuszczenia rąk, acedię wreszcie, będącą tragicznym znamieniem nie tylko krajów Południa, ale także i tych innych. A w zasadzie nas wszystkich, których od dawna trapi poczucie smutku, beznadziejności, odejścia od Boga, niechęci do innego człowieka (...).
09.06.2021 13:19

Tom Pielgrzym przed bramą charakteryzuje ten coraz rzadszy i tym cenniejszy, chociaż trudny dzisiaj w odbiorze dla nas wychowanych w kulturze nieufności, podejrzeń i sceptycyzmu, wymiar patriotyczny. Nie bogoojczyźniany, nie frazesowy, operujący wytartymi słowami i liczmanami, ale żywy, krytyczny, nastawiony na dialog z ludźmi inaczej myślącymi, zarazem daleki od wyrzekania się własnych poglądów i widzenia świata. Potrafiący dostrzegać, jak przystało na potomka kresowego rodu, granice, które nas zamykają, ale i które budzą wiarę, mobilizują do wierności, i do stania na straży tego, co zawsze jest większe od nas. Skupiają nasze życie na potrzebie zachowania i obrony imponderabiliów. 

 

Pokonanie daremności. Kilka uwag o poezji Wojciecha Starzyńskiego (fragm. Posłowia - Marek Zieliński)

 

Wojciech Starzyński - lekarz weterynarii, działacz niepodległościowy, pomysłodawca, założyciel i prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego (1989-2010), współtwórca polskiego szkolnictwa niepublicznego, animator wielu inicjatyw obywatelskich na rzecz zagwarantowania rodzicom wpływu na szkołę ich dzieci. W latach 1997-2001 doradca Prezesa Rady Ministrów. W latach 2002-2010 radny m. st. Warszawy. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie, prezez Zarządu Fundacji ,,Rodzice Szkole", autor kilkudziesięciu artykułów, publikacji oraz projektów poświęconych edukacji i dziedzictwu narodowemu. Ojciec czworga dzieci i dziadek pięciorga wnucząt. 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/229-pielgrzym-przed-brama-wojciech-starzynski.html

 

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.