Nowość! Wojciech Chmielewski "Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania".

Nowy zbiór opowiadań laureata pierwszej edycji Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego!
06.04.2023 8:14
W jego dawnej dzielnicy ukrywa się ktoś, kto przeżył tu wiele lat i wciąż nie może się od niej uwolnić. Na Pereca pod elektrownią chodzi pomiędzy zaparkowanymi samochodami, spogląda na mokry asfalt ze śladami odciśniętych opon i patrzy w stronę sklepu spożywczego, niezmiennie od lat pod numerem 13/9. Kupował tam wielokrotnie cytronetę i wypijał na chodniku z widokiem na połupane ostańce z getta, na jednej z brudnych ścian odkrytej klatki schodowej ktoś kulfonami napisał - Sylwia z Gibalaka. [...] Krąży wciąż dzielnicowymi uliczkami, zagląda w różne zakamarki, do klatek schodowych i śmietników, jest na podwórku przy bloku na Grzybowskiej, kiedyś była tu piaskownica, dziś parking. Sylwia z Gibalaka, on nigdy jej nie poznał. Teraz już myślał o niej wielokrotnie, wyobrażał sobie z nudów, jaka mogła być. Tam, na Gibalaku, opowiadał mu o tym kolega z tej samej klatki schodowej, nienawidzono kapusiów. A wiesz, co zrobiono takiemu jednemu, co donosił na milicję? Obcięto nogi. Nożem. A potem wiesz co? Zacisnęli drutem i po sprawie.
 
(Sylwia z Gibalaka)
 
Wojciech Chmielewski jest mistrzem małych form prozatorskich. Potwierdza to jego najnowszy zbiór opowiadań "Sylwia z Gibalaka". Fabuły zamieszczonych w nim 26 utworów toczą się bez wyjątku w Warszawie, rozdartej pomiędzy przeszłością i współczesnością, stanowiącej palimpsest nawarstwiających się czasów i miejsc. Rozdarty jest także bohater tej prozy, niespieszny przechodzień, przemierzający warszawskie ulice, zanurzony w przeszłości, wspominający PRL-owskie dzieciństwo, naznaczony poczuciem melancholii, utraty, może nawet klęski. A zarazem to ktoś nieustannie doświadczający tajemnicy, jaką jest ostatecznie ludzki los. Są tu subtelne kreślone portrety pozornie zwyczajnych ludzi, są sensualne, malarskie opisy miasta, jest dialog z mistrzami realizmu, z Singerem, Nowakowskim, Máraiem czy Jüngerem.
Tak, Sylwia z Gibalaka to nowelistyka najwyższej klasy.
 
Maciej Urbanowski
 
Wojciech Chmielewski - prozaik, autor słuchowisk i recenzji. Urodził się w 1969 roku w Warszawie. Absolwent XI Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja. Ukończył historię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Warszawie.
 
 
Debiutował w 2003 roku na łamach ,,Nowej Okolicy Poetów" opowiadaniem Biały bokser. Pod tym samym tytułem ukazał się także pierwszy zbiór jego opowiadań (2006), który został wyróżniony w konkursie o Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. Kolejne tomy opowiadań to Brzytwa (2008, nominowany do Nagrody Mediów Publicznych ,,Cogito"); Najlepsza dentystka w Londynie (2014), Magiczne światło miasta (2019).
 
 
Ukazały się również trzy jego powieści: Kawa u Doroty (2010), Belweder gryzie w rękę (2017), za którą został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Cypriana Kamila Norwida, oraz Jezioro Dargin (2021). Swoje teksty drukował m.in. w "Arcanach"; "44/Czterdzieści i Cztery", "Borussi", "Dialogu", "Odrze", "Rzeczpospolitej", "Nowych Książkach", "W drodze", "Wyspie".
 
Jest pierwszym laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego (2017) i członkiem jej kapituły.
 
Zapraszamy do naszej księgarni:
 
 
 
 

Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.