Nowość! Ferdynand Goetel "Szkice o literaturze i kulturze. Notatki literackie".

\"Szkice o literaturze i kulturze. Notatki literackie\", ukazują się jako dziewiąty tom \"Dzieł wybranych\" Ferdynanda Goetla.
11.01.2021 8:47

O ile Ferdynand Goetel zapisał się bez wątpienia w historii literatury jako nowelista, powieściopisarz, reportażysta i pamiętnikarz, miał swój udział jako scenarzysta filmowy oraz autor sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych, był aktywny jako dziennikarz sportowy i redaktor paru pism, do jego literackich zasług rzadko bywa zaliczany dorobek publicystyczny, sytuowany przeważnie na marginesie jego dokonań (uwagę zwróciły chyba jedynie niektóre pisma poltyczne, zwłaszcza kontrowersyjny tom Pod znakiem faszyzmu). A ten obszar pisarskiej działalności, mimo że nie został w pełni rozpoznany ani  nie doczekał się pełniejszej prezentacji, imponować może ilością i różnorodnością. W publicystyce Goetla na uwagę zasługuje szeroko rozumiana tematyka literacka, ukazywana z pozycji uczestnika, świadka i komentatora życia literackiego, jak również refleksja o kulturze, rodzimej i europejskiej, jej współczesności i korzeniach, polskiej specyfice i tożsamości kulturowej, a także XX-wiecznych zagrożeniach. Prezentowany obecnie - możliwie obszerny - wybór tekstów zawiera wypowiedzi z lat międzywojennych, II wojny światowej i okresu emigracyjnego. Są wśród nich artykuły, felietony, portrety, recenzje, wspomnienia, relacje, okolicznościowe przemówienia, laudacje, teksty polemiczne, odpowiedzi na ankiety oraz cykl Notatek literackich.

 

Ferdynand Goetel (1890-1960) - należał do najwybitniejszych i najpopularniejszych prozaików II Rzeczypospolitej. Sławę przyniosła mu wspomnieniowa relacja Przez płonący Wschód, w której opisał brawurową ucieczkę do Polski przez ogarniętą rewolucyjną zawieruchą Azję. Był też autorem znakomitych książek podróżniczych oraz głośniego manifestu politycznego Pod znakiem faszyzmu. W grudniu 1945 roku, ścigany przez komunistów pod fałszywym zarzutem kolaboracji z Niemcami, Goetel opuścił potajemnie Polskę. Zmarł na emigracji w Londynie. 13 grudnia 2003 na zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzyzku spoczęły prochy Ferdynanda Goetla. 

 

PUBLIKACJA DOFINANSOWANA ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY.

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/209-szkice-o-literaturze-i-kulturzenotatki-literackie-ferdynand-goetel.html

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.