Nowość! Bronisław Piłsudski "Dziennik 1882-1886"!
Bronisław Piłsudski urodził się w 1866 roku w majątku Zułów na północny wschód od Wilna. Był najstarszym spośród sześciu synów Józefa oraz Marii z Billewiczów. Trzech jego młodszych braci odegrało istotną rolę w Polsce międzywojennej, sprawując funkcje parlamentarne oraz rządowe (ministrów, wiceprezydenta miasta Wilno, premiera oraz naczelnika państwa). Sam Bronisław niepodległości Polski nie dożył, znajdując śmierć w nurtach Sekwany w maju 1918 roku.
Młodość Piłsudskiego upłynęła głównie w Wilnie i w okolicach oraz w Petersburgu, gdzie ukończył gimnazjum i rozpoczął studia na tamtejszym uniwersytecie. W 1887 roku został wciągnięty w przygotowania do zamachu na cara Aleksandra III. Po dekonspiracji spisku został skazany na karę śmierci, zamienioną na 15 lat katorgi i zesłany na wyspę Sachalin. Na Dalekim Wschodzie spędził niemal 20 lat. Zainteresował się tam badaniami etnograficznymi (Ajnami). W 1912 roku staraniem krakowskiej Akademii Umiejętności ukazała się jego praca pt. Materials for the Study of Ainu Language and Folklore, która po dziś dzień jest wznawiana i pozostaje bardzo cenioną wśród językoznawców i antropologów.
W latach 1882-1886 nastoletni Bronisław Piłsudski prowadził dziennik, w którym zapisywał obserwacje związane ze swym codziennym życiem rodzinnym i towarzyskim. W latach 1930. w Wojskowym Biurze Historycznym przepisano treść Dziennika sporządzając kilka bliźniaczych kopii. Oryginał tak sporządzonego Dziennika przechowywany jest w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku i prezentowana obecnie wersja została odtworzona z kopii tego maszynopisu. Zeszyty zawierające oryginalny rękopis Dziennika zostały we wrześniu 1939 roku skradzione w Wilnie przez dokonujących kolejnego zaboru Polski Sowietów.
Owo zawłaszczenie jest dziś kontynuowane przez Bibliotekę Wróblewskich w Vilniusue i traktowane przez władze litewskie jako przynależny im łup wojenny, odziedziczony przez NKWD.
Witold Kowalski, autor komentarza do Dziennika Bronisława Piłsudskiego, w powszechnym przekonaniu uchodzi za uosobienie przeciętnego człowieka w Polsce. Urodził się w styczniu 1946 roku też w przeciętnym miejscu - Dobrzyniu nad Wisłą. Uznał, że być w Polsce przeciętnym się nie da i wybrał wolność na Zachodzie. Przeciętny Kowalski został tułaczem i wybrał na bohatera swej opowieści innego tułacza - PIłsudskiego. Wedle przyjętej obecnie plkątaniny pojęć, Piłsudski Polakiem nigdy nie był, bo najpierw urodził się i wychował w obcym kraju (na Litwie), potem przez długie lata tułał się po Azji, a potem próbował żyć w następnym obcym kraju - na Ukrainie, we Lwowie.
Autor komentarzy do Dziennika jest przekonany, że to właśnie owo przyrodzone im obojgu ,,pomieszne z poplątanym", ów wytworzony przez zakłamane nonsensy poprawnej politycznie nowomowy dysonans poznawczy, jaki towarzyszył ich drodze życiowej sprawił, że dane mu było nie tylko rzucić światło na los Bronisława, lecz również przemycić garść przemyśleń o istocie polskości, o sposobach, które mogą sprawić, abyśmy na powrót umieli ją odzyskać.
http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/244-bronislaw-pilsudski-dziennik.html