Justyna Chłap-Nowakowa „Niewidzialny ślad”

„Justyna Chłap-Nowak pyta w swoich wierszach o sprawy najważniejsze. O Boga, wiarę, miłość, pamięć, ojczyznę, sens przemijania, cierpienie. Odpowiedzi szuka w tym, co zdawałoby codzienne, zwyczajne, a co dla poetki jawi się jako tajemnicze, cudowne i baśniowe, pełne niewidzialnych śladów Stwórcy”.
19.12.2013 21:14

Językami znanymi z tradycji poetyckiej, którymi przemawiają zebrane tu wiersze, autorka posługuje się w sposób mistrzowski i zaskakujący. Czasem można odnieść wrażenie, że to nie ona do nas mówi, ale że mówią ludzie i sytuacje, miejsca i rzeczy, które ona w poszczególnych utworach tylko uobecnia. Siłą uobecniającą świat jest tutaj Miłość – do bliskich i bliźnich, do Stwórcy i do stworzenia. Wiersze Justyny Chłap-Nowakowej są proste, a zarazem trudne, gdyż przenika je „prawda tak przejrzysta, że nie widzimy jej nawet z bliska”. Ich przedmiotem jest widzialne życie zanurzone w Niewidzialnej Rzeczywistości.

prof. Andrzej Waśko

Justyna Chłap-Nowak pyta w swoich wierszach o sprawy najważniejsze. O Boga, wiarę, miłość, pamięć, ojczyznę, sens przemijania, cierpienie. Odpowiedzi szuka w tym, co zdawałoby codzienne, zwyczajne, a co dla poetki jawi się jakozajrzyjdoksiegarni_120 tajemnicze, cudowne i baśniowe, pełne niewidzialnych śladów Stwórcy. Stąd wpisane w te wiersze afirmacja życia, religijny niemal zachwyt „moim światem”, gest ocalania od zapomnienia tego, co tak szybko, a przecież pięknie mija. Autorka patrzy na swoje życie i naszą rzeczywistość z czułością, wzruszeniem i mądrym humorem. Jest przy tym dyskretnie „staroświecka”. Słyszę w tej liryce echa terminowania u największych, u księdza Baki, Jarosława Marka Rymkiewicza, Tadeusza Sułkowskiego, Jana Kasprowicza, no i skamandrytów, zwłaszcza Kazimiery Iłłakowiczówny.

prof. Maciej Urbanowski

 

ss. 84, oprawa twarda, cena 12.60


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (2)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Nice! I'm leaning toward the second one (papers with no shadow). But, it really depends on
13.05.2016 23:44
Nice! I'm leaning toward the second one (papers with no shadow). But, it really depends on what the room looks like and what colors you want to accent. I think either will look great! (sorry to not be more dec)iives. ;)
Znam go jedynie z wawiydf3w i rozmf3w na czcie w onecie, zdaje się, ma rzeczywiście duże poczucie hu
22.12.2014 12:43
Znam go jedynie z wawiydf3w i rozmf3w na czcie w onecie, zdaje się, ma rzeczywiście duże poczucie humoru, rf3wnież jeśli chodzi o jego osobę, w ogf3le bardzo interesujący człowiek

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.