Jerzy Gizella ,,Podróż romantyczna autobusem 159"

Tom wierszy ,,Podróż romantyczna autobusem 159\" zawiera wiersze z ostatnich piętnastu lat twórczości. Oprócz tekstów znanych z wyboru ,,Sytuacje bezgraniczne\" (2010), włączono do książki najczęściej drukowane w ,,Arcanach\" oraz wiersze najnowszae, powstałe w latach 2016-2018.
05.04.2019 12:44

Przystanek Biskupa Jana Prandoty - z rodu Odrowążów, który

Od Białaczowa, Paryża, Modeny aż po Apallachy w Alabamie siedzi.

Fundatorzy kościołów, klasztorów i grodzisk. Ród arcypolski.

Iwo Odrowąż, św. Jacek Odrowąż, bł. Czesław i bł. Bronisława.

Nikt wtedy nie liczył na mszy wiernych. Sami się liczyli wzrokiem.

Cmentarz na żądanie. Raczej dla odwiedzających

Umarłych. Lecz czasem można mieć wrażenie,

Że na tym przystanku wsiadają z żywymi umarli. 

Jadą milcząc do Cichego Kącika - Legioniści Beliny,

Żołnierze, powstańcy, na długi spacer pod Kopiec

Piłsudskiego albo do miejsca wymarszu

Z Oleandrów Pierwszej Kompanii Kadrowej.

 

Druga ważna przesiadka - Nowy Kleparz, Aleja Słowackiego.

,,Imię moje tak przeszło jak błyskawica

I będzie jak dźwięk pusty trwać przez pokolenia."

Nic z literatury - stragany z kwiatami, mięsem, owocami.

Prawdziwy chleb wiejski, na zakwasie, ryby,

Chińskie lornetki, zegarki, bielizna, wyroby z wikliny.

Wszystko wymieszane jak papka w mózgach,

Tych co wyciągają rękę po bezpłatną karmę ,,Metro"

Dla ubogich duchem i pamięcią - na rogu pod latarnią. 

 

Fragment wiersza Podróż romantyczna autobusem 159

 

Jerzy Gizella (ur. 1949 w Krakowie) - absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor nauk humanistycznych. Poeta, krytyk literacki. Za twórczość poetycką otrzymał w 1980 roku nagrody im. Andrzeja Bursy i Stanisława Piętaka. W stanie wojennym współpracował z prasą drugiego obiegu, m.in. ,,Arką" i ,,NaGłosem". Od 1986 roku na emigracji w Paryżu, gdzie pracował w redakcji ,,Kontaktu". Od 1987 do 2004 mieszkał w Alabamie (USA), a od powrotu do kraju - ponownie w Krakowie. 

Swoje szkice, wiersze i recenzje zamieszcza regulaernie w ,,Arcanach". Współpracował z ,,Frazą" i ,,Kwartalnikiem Artystycznym" w kraju i z ,,Przeglądem Polskim", tygodniowym dodatkiem literacko-społecznym do ,,Nowego Dziennika" w Nowym Jorku.

W ostatnich dwudziestu latach jego wiersze i artykuły zamieszczały także m.in. ,,Kresy", ,,Czas Kultury", ,,Dekada Literacka", ,,Pogranicza", ,,Rzeczpospolita", ,,Kultura", ,,Twórczość", ,,Nowe Książki", ,,Topos", ,,Nowy Prąd" (Toronto). Przekłady na język angielski ukazały się w ,,Portland Reviev", ,,Southern Humanities Reviev", ,,International Poetry Reviev". Utowry poetyckie tłumaczone były także na język serbskochorwacki, hiszpański i rosyjski. Recenzje i szkice literackie, pisane głównie w latach 1997-2002 na emigracji, prezentują dwa zbiory: Pisarze i kopiści (2003) oraz Pożegnanie z uproszczeniami (2003).

Dotychczas opublikował następujące zbiory wierszy: Obustronne milczenie (1977), Gorzko (1979), Szkoła winowajców (1980), Bez ognia, ziemi i powietrza (samizdat, 1981), Rozstrój (1984), Ballady, sielanki, elegie (1994), Wybór wierszy (1997), Sąsiad marnotrawny (1998), Wpadanie (1999), Odrywanie Ameryki (2001), Nocna Straż (2001), Weterani wojny trojańskiej (2002), Prawo pobytu (2002), Tu ciało tam dusza, (2004 - Nagroda ,,Krakowska Książka Miesiąca", czerwiec 2005), Sytuacje bezgraniczne (2010). 

 

 

 

 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/ksiegarnia/165-podroz-romantyczna-autobusem-159-jerzy-gizella.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.