Henryk Kocój ,,U progu końca Rzeczpospolitej".

Korespondencja posła saskiego w Warszawie Augusta Essena z ministrem spraw zagranicznych Saksonii Heinrichem Stutterheimem (1787).
13.05.2019 10:14

Prezentowana korespondencja posła saskiego w Warszawie Augusta Essena z ministrem spraw zagranicznych Saksonii Heinrichem Stutterheimem dowodzi, że król Stanisław August pełnił swój urząd tylko fikcyjnie, a władze w istocie sprawował ambasador rosyjski i Katarzyna II. Rzeczpospolita, pozbawiona wojska i mająca wadliwą konstytucję, której wbrew woli państw zaborczych nie wolno było zmienić, pogrążała się coraz bardziej w niemocy, a król nadaremnie szukał oparcia w Katarzynie II. Imperatorowa zaś miała na uwadze nie dobro Polski, ale wyłącznie cele zaborcze i konsekwentnie je realizowała. Rosji wystarczało, że miała uległego króla i grupę wpływowych magnatów gotowych na jej usługi. Korespondencja ta pozwala zrozumieć, jak tragiczne było położenie Rzeczpospolitej, z którą nikt z mocarstw europejskich się nie liczył, a większość dyplomatów skłaniała się ku tezie, że kiedy wszystkie nieporozumienia między Prusami a Rosją zostaną złagodzone - ostateczny los Rzeczpospolitej zostanie przypieczętowany i zniknie z mapy Europy.

 

Henryk Kocój (ur. 1931 w Oświęcimiu) - polski historyk, prof. dr hab. Związany z Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Katedrą Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Zajmuje się historią nowożytną Polski i powszechną XVII i XVIII w. (w szczególności tematyką trzech rozbiorów Polski). Absolwent historii UJ (studiował w latach 1950-1954). Od roku 1980 profesor zwyczajny Uniwersytetu Śląskiego. Opublikował m.in. : Dyplomaci sascy o powstaniu kościuszkowskim; Zaborcy wobec Konstytucji 3 Maja; Prusy wobec powstania kościuszkowskiego; Od Sejmu Wielkiego do powstania listopadowego. Wybór materiałów źródłowych, artykułów i recenzji; Targowica i sejm grodzieński 1793 w relacjach posła pruskiego Ludwiga Buchholtza; Berlin wobec Konstytucji 3 Maja; Austria wobec Konstytucji 3 Maja; Plany II rozbioru Polski w polityce Berlina w latach 1791-1792; Dziedictwo Konstytucji 3 Maja.

 

 

http://ksiegarnia.arcana.pl/glowna/171-u-progu-konca-rzeczpospolitej-henryk-kocoj.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

Nowość! Henryk Głębocki "Fatalna sprawa. Kwestia polska w rosyjskiej myśli, propagandzie i debatach politycznych epoki Wielkich Reform 1856-1866".

Nowość Wydawnictwa ARCANA i Instytutu Studiów Politycznych PAN!

Nowość! Krzysztof Tyszka-Drozdowski ,,Forma Rzymska. Myśl Charlesa Maurrasa".

Nowość! Jakub Polit ,,Polityka zagraniczna Republiki Chińskiej 1911-1949"!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


▌▌Socjalizm+ niszczy Polskę ▌▌
14.05.2019 2:59
▌▌Z opisu wyłania się zapowiedź rzetelnej porcji historii, gwoli przekory jedynie dodam, iż w epoce monarchii — państw będących w zasadzie własnością monarchy, bez głebokiego zakorzenienia w szeroko rozwiniętych mechanizmach demokratycznych oraz gwarancji praw (od prawa do życia i własności począwszy) wiele rzeczy wisiało od czasu do czasu jednym włosku: czy to zdrowiu monarchy (czy jego zdrowiu umysłowym), obecności następcy tronu, czy na jakimkolwiek innym kluczowym czynniku (dziś te patologie w mniejszej skali pokazują struktury partyjne partii wodzowskich, czy imperia biurokratyczne [państwa w państwie]). ▬▬▬▬▬ To o czym mówię bardzo dobrze opisuje miniserial dokumentalny w TVP o Wielkiej Armadzie (i chyba taki tytuł) — jak jedynie od kierunku wiatru, czy humoru lub zdrowia głównych graczy zależał cały los przyszłego Imperium Brytyjskiego. Podobnie było (przynajmniej przez pewien czas)w schyłkowym okresie każdego imperium, także I Rzeczypospolitej.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.