„Partyzanci” znowu działają na Rosyjskim Dalekim Wschodzie?

Pięciu mieszkańców Kraju Nadmorskiego zostało oskarżonych o planowanie zamachu na siedzibę Federalnej Służby Migracyjnej we Władywostoku. 

01.02.2012 13:22

Członkowie grupy zostali złapani na podstawie dowodów zebranych w maju-czerwcu 2011 r., kiedy to w Ussuryjsku przeprowadzili serię ataków „motywowanych nienawiścią etniczną”. W mieszkaniu jednego z oskarżonych znaleziono detonatory oraz trotyl. Według Federalnej Służby Bezpieczeństwa zatrzymani zamierzali za pomocą „improwizowanego ładunku wybuchowego” wysadzić siedzibę FSM w czasie, gdy przyjmuje się tam największą liczbę petentów. Nazwiska oskarżonych nie zostały podane do publicznej wiadomości.

To nie pierwszy przykład działań terrorystycznych w Kraju Nadmorskim. Od lutego do czerwca 2010 r. na tym terenie działała grupa o nazwie „nadmorscy partyzanci”. Jej członkowie dokonali szeregu ataków na funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Przyczyną nadania grupie nazwy „partyzantów” był sposób jej działania – po dokonaniu ataku, członkowie oddziału ukrywali się przed MSW i wojskiem w tajdze. W czerwcu 2010 r. kryjówka grupy została wykryta. Podczas akcji organów ścigania dwóch „partyzantów” popełniło samobójstwo. Czterech pozostałych zostało zatrzymanych.

W październiku 2010 r. w internecie pojawił się film z oświadczeniem „nadmorskich partyzantów”. Członkowie grupy mówili o zbrodniach dokonywanych przez przedstawicieli rosyjskiego MSW. „Ludzie są bezradni i ulegli, ale są też tacy, którzy się nie boją” – stwierdził jeden z członków grupy. „Partyzanci” pozdrowili również przedstawicieli „ruchu oporu” na Kaukazie Północnym i innych „przyzwoitych, uczciwych i szlachetnych ludzi”, którzy walczą z rosyjskimi władzami. Historia oddziału wywołała szeroki odzew społeczny, czego efektem było wiele grafik pojawiających się na murach rosyjskich miast. Jeden z takich przykładów można zobaczyć na załączonej fotografii (napis głosi: „Sława partyzantom nadmorskiej tajgi. FSB-MSW – wróg”).

 

Źródło: kasparov.ru

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.