Kazachstan: dojdzie do kolejnych zamieszek?

W Aktau setki ludzi protestuje pod budynkiem miejscowego sądu przeciwko procesowi uczestników walk w Żangaozen.

30.03.2012 9:28

Władze oskarżyły trzydzieści siedem osób. Według prokuratorów to właśnie oni są winni wywołaniu zamieszek w górniczym mieście. Według obrońców winę za rozlew krwi ponosi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. 27 marca w Aktau doszło do przepychanek z policją, kiedy setki osób sprzeciwiających się temu politycznemu procesowi próbowało dostać się na salę obrad. Co prawda ostatecznie pozwolono im brać udział w rozprawie, jednak sala, gdzie odbywa się proces, jest zbyt mała by pomieścić wszystkich chętnych. Dlatego też część manifestantów przebywa pod budynkiem sądu.

Przypominamy, że w połowie grudnia w Żangaozen funkcjonariusze kazachskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych otworzyli ogień do protestujących górników. Zginęło szesnaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Początkowo władze w Astanie próbowały przekonać międzynarodową opinię publiczną, że dążą do wyjaśnienia incydentu. W kilka tygodni później rozpoczęły jednak represje, uniemożliwiając mieszkańcom górniczego miasta udział w wyborach prezydenckich.

 

Źródło: rferl.org

(LS, BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.