„Gazprom” a kwestia języka rosyjskiego na Ukrainie

„Gazprom” zintensyfikował swoje działania na rzecz poparcia programu nauczania języka rosyjskiego na Ukrainie – twierdzi ambasador Rosji w tym kraju Michaił Zurabow.
12.04.2013 16:44

„Zdaję sobie sprawę z faktu, że koledzy z Gazpromu dużo bardziej aktywnie niż dotychczas zaangażowali się w program kształcenia na odległość, w tym w języku rosyjskim. W firmie uważają, że jeśli w stosunku do regionów Federacji Rosyjskiej program „Sport-dzieciom” wydaje się być priorytetem, to w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw, gdzie funkcjonują oddziały „Gazpromu”, wsparcie dla języka rosyjskiego jest jednym z głównych wyzwań humanitarnych” – wyjaśnił Zurabow.

Ambasador nie ukrywał również, że w ostatnich latach program wsparcia języka rosyjskiego, głównie w krajach WNP, stał się priorytetem instytucji takich jak Rossostrudniczestwo. „Jednak nie tylko oni podejmują wysiłki na rzecz rosyjskiego programu językowego na Ukrainie. Należy zwrócić uwagę na szereg publicznych i pozarządowych organizacji, które mają w nim niemały udział” – dodaje ambasador. „W ubiegłym roku dziesiątki szkół ukraińskich zostały objęte programem. W rosyjskojęzycznych regionach kraju – obwodach charkowskim i donieckim oraz na południu Ukrainy odnotowujemy dostatecznie wysoki procent takich placówek edukacyjnych i jest to z pewnością trend pozytywny” – podkreślił dyplomata.

Głównym problemem w rozwoju programu na inne regiony Ukrainy jest… brak nauczycieli. „To bardzo istotny aspekt. Nawet jeśli jesteśmy w stanie zintensyfikować program nauczania języka rosyjskiego przy poparciu ukraińskiego ministerstwa edukacji, to zmagamy się z banalnym problemem – brakiem nauczycieli.” – wyjaśnił. Drugą kwestią jest stworzenie takiego modelu współpracy z ukraińskim ministerstwem, który pozwoliłby otrzymywać świadectwa ukończenia szkół ważne zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji. „Od tego zależy otwarcie przed młodymi ludźmi możliwości kontynuacji nauki na terenie Federacji Rosyjskiej” – wyjaśnił Zurabow.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.