Ukraina Zakarpacka: węgierski, rumuński i rusiński językami regionalnymi
Na Ukrainie kolejne mniejszości domagają się podobnych praw jak Rosjanie. I uzyskują je.
Dwudziestego pierwszego grudnia w Użgorodzie odbyła się XI sesja Zakarpackiej Rady Regionalnej szóstej kadencji. Na podstawie ustawy „O podstawach państwowej polityki językowej”, która w założeniu miała nadać większe prawa Rosjanom mieszkającym na Ukrainie, deputowani rady podjęli decyzję o wdrożeniu jej przepisów w regionie. Po długiej i niezwykle burzliwej dyskusji uznano, że na terenie określonych jednostek administracyjnych Ukrainy Zakarpackiej oprócz języka ukraińskiego wprowadza się jako oficjalne języki regionalne – węgierski, rumuński oraz rusiński.
Podczas debaty poprzedzającej głosowanie przedstawiciele „Swobody” wystąpili z kategorycznym protestem przeciwko uznaniu języka węgierskiego za regionalny, co według nich będzie jednym z elementów, które przyczynią się do „podziału i zniszczenia Ukrainy”. Z kolei Stepan Medwid, deputowany Demokratycznej Partii Węgrów Ukrainy, argumentował, że liberalne rozwiązanie kwestii językowej będzie jednym z warunków „spełnienia przez Ukrainę europejskich standardów i dołączenia przez nią do europejskiej wspólnoty”.
Rada Regionalna zarekomendowała władzom jednostek administracyjnych na terenie Ukrainy Zakarpackiej podjęcie działań w celu wdrożenia założeń ustawy „O podstawach państwowych polityki językowej”.
Źródło: regnum.ru
(BC)