Ambasador USA w Moskwie: jestem zszokowany nienawiścią Rosjan do Ameryki

Michael McFaul przyznał, że w konsternację wprawił go poziom debaty politycznej w Rosji, zwłaszcza w kontekście resentymentów antyamerykańskich. 

22.03.2012 11:35

Co istotne, McFaul jest jednym z głównych orędowników zapoczątkowanego przez Obamę „resetu” w stosunkach pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem. Mimo to stwierdził, że debata na temat stosunków zagranicznych w Rosji jest w dużej mierze zdominowana przez antyamerykańskie opinie, wykorzystywane przez rządzących w kampaniach wyborczych. Ambasador zauważa, że przed ostatnimi wyborami prezydenckimi rządząca „Jedna Rosja” starała się wzmacniać nastroje antyamerykańskie, co miało pomóc Władimirowi Putinowi w zwycięstwie nad „liberalną” opozycją.

McFaul przybył do Moskwy w styczniu 2012 r., czyli w czasie największych antyrządowych demonstracji od dwudziestu lat. Wtedy też wyraził oficjalnie nadzieję na kontynuowanie polityki „resetu”. Wkrótce jednak przekonał się, że nie jest mile widziany w Rosji. Wszystko dlatego, że trzy dni po przybyciu do stolicy Federacji spotkał się z niektórymi przedstawicielami rosyjskiej opozycji.

Rozmowy te wywołały serię negatywnych komentarzy – tak ze strony przedstawicieli „Jednej Rosji”, jak i prokremlowskich mediów. Jeden z liderów frakcji „Jednej Rosji” w Dumie Państwowej Aleksy Puszkow oświadczył, że wspomniane spotkanie może doprowadzić do braku zaufania pomiędzy obydwoma krajami. Następnego dnia ambasadora i „zdrajców”, którzy z nim rozmawiali, zaatakował pierwszy kanał rosyjskiej telewizji państwowej.

W lutym 2012 r. McFaul został na stronie internetowej kanału Russia Today oskarżony przez politologa Igora Panarina o kontakty z Aleksym Nawalnym, jednym z liderów antykremlowskich demonstracji. Według Panarina ambasador ufundował znanemu blogerowi stypendium na Uniwersytecie Yale. Kiedy ambasador oskarżył RT o kłamstwo, przedstawiciele telewizji oświadczyli, że redakcja nie odpowiada za teksty Panarina umieszczane na oficjalnej stronie kanału, gdyż są to „jego osobiste uwagi”.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Vv
06.06.2012 19:11

HA,HA,  - "kolejny wykształcony" ... trzeba się było historii uczyć...


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.