Turkmeński gaz w Chinach
China National Petroleum Corp. ujawniła, że w ciągu tego roku nowym gazociągiem Turkmenistan-Uzbekistan-Kazachstan-Chiny przybyło do Kraju Środka 3,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego. Nową linię przesyłową otwarto 14 grudnia 2009 r. Chiński potentat planuje do 2011 r. zwiększenie dostaw do poziomu 13 miliardów metrów sześciennych rocznie.
Turkmenistan ma czwarte co do wielkości zasoby gazu ziemnego na świecie (po Rosji, Iranie i Katarze). 11 grudnia br. w Aszchabadzie podpisano porozumienie w sprawie budowy gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI). Do grudnia 2009 r. surowiec eksportowano głównie do Rosji i Iranu.
Dla Polski istotne jest, czy to zaangażowanie na wschodzie nie opóźni rozpoczęcia planowanej inwestycji w gazociąg NABUCCO. Wydaje się, że państwa takie jak Chiny czy Indie są duże sprawniejsze w zapewnieniu sobie dywersyfikacji źródeł podstawowych surowców od krajów środkowoeuropejskich (nawet ze wsparciem UE), nadal uzależnionych w tym względzie od Rosji.
Źródło: regnum.ru
(BC)
Bardzo ważna informacja! Od dawna mam wewnętrzne przeczucie, że w Polsce nie docenia się roli jaką mają jeszcze do odegrania Chiny. Liczę na więcej takich wiadomości!
Tak własnie Indie i Chiny "podkopują" od południa Rosję. To tam Polska powinna szukać sojuszników.