Syria w rosyjskiej Unii Celnej?

Wicepremier syryjskiego rządu Qadri Jamil ujawnił, że Damaszek prowadzi negocjacje z Moskwą w zakresie wstąpienia do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi.
22.10.2013 8:17

„Syria wyraziła gotowość przyłączenia się do Unii Celnej. Chcemy to zrobić. Dokumenty są już gotowe. Obecnie prowadzimy rozmowy z Białorusią i Kazachstanem. Rozmowy z partnerami rosyjskimi zostały już zakończone. Chcemy należeć do tej organizacji” – powiedział Qadri Jamil. Według Jamila członkostwo w Unii Celnej pozwoli Syrii na szybszy rozwój gospodarczy, szczególnie w perspektywie odbudowy kraju po długotrwałej wojnie domowej.

Przypomnijmy, że wcześniej swoją gotowość do przyłączenia się do Unii budowanej przez Moskwę wyraziła Armenia. Podobnie jak w przypadku Syrii, na przeszkodzie może stanąć fakt, że żadne z tych państw nie posiada bezpośredniej granicy z którymkolwiek z dotychczasowych członków Unii. Sama Unia Celna ma stać się docelowo platformą dla stworzenia nowego, obok Unii Europejskiej, bloku gospodarczo-politycznego, nazywanego od dłuższego czasu Unią Euroazjatycką. Według części komentatorów w ten sposób Moskwa spróbuje odbudować imperium z czasów Związku Sowieckiego. Przypadek Damaszku pokazuje jednak, że rosyjskie ambicje sięgają dalej.

Źródło: turkist.org

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Tfucgv
01.11.2013 19:37
Komuna nie takie " cuda" widziała.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.