Armenia w Unii Euroazjatyckiej?

Serż Sarkisjan potwierdził, że Erewań zamierza przyłączyć się do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu, czym wywołał konsternację wśród wielu zachodnich komentatorów (Armenia nie posiada granicy lądowej z którymkolwiek z sygnatariuszy wspomnianego paktu).
04.09.2013 13:18

Zaskakujące oświadczenie Sarkisjan wygłosił po spotkaniu z Władimirem Putinem, do którego doszło w Moskwie, 3 września. Armeński prezydent stwierdził, że jego kraj jest gotowy zostać częścią tworzącej się właśnie Unii Euroazjatyckiej. „Potwierdzam, że mamy intencję by przyłączyć się do Unii Celnej i brać udział w procesie formowania Unii Euroazjatyckiej.” – powiedział prezydent. „Jest to racjonalna decyzja wynikająca z interesów narodowych Armenii. Nie oznacza ona jednak, że zakończymy nasz dialog ze strukturami UE. Zamierzamy kontynuować reformy idące w tym kierunku w przyszłości” – wyjaśnił Sarkisjan.

Armeński prezydent wspomniał również, że uczestnictwo w Unii Euroazjatyckiej będzie naturalną konsekwencją dotychczasowej polityki Erewania, który aktywnie zaangażował się w budowanie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, międzynarodowej struktury militarnej nazywanej „rosyjskim NATO”. „Kiedy jesteś częścią jednego systemu bezpieczeństwa wojskowego to jest niemożliwym i nieefektywnym by izolować się od równolegle istniejącej na tym samym terytorium struktury ekonomicznej” – zauważył armeński przywódca.

„Zrobimy wszystko co w naszej mocy by ułatwić proces integracji Armenii ze strukturami euroazjatyckimi” – skomentował wypowiedź Sarkisjana Władimir Putin. „Jestem przekonany, że członkostwo Erewania stanie się potężnym impulsem dla rozwoju obustronnie korzystnej współpracy gospodarczej” – dodał rosyjski przywódca.

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.