Armenia: biją opozycjonistów sprzeciwiających się unii z Rosją?

Dwóch znanych obrońców praw człowieka, niezwiązanych z którąkolwiek z partii opozycyjnych, zostało pobitych przez nieznanych sprawców. Obydwaj poszkodowani trafili do szpitala.
07.09.2013 15:27

Do napadu na opozycjonistów doszło wieczorem 5 września. Zostali pobici na dziedzińcu jednego z budynków mieszkalnych w centralnej części Erewania. Suren Sagatelyan i Haykak Arszamyan to znani w Armenii obrońcy praw człowieka. Obydwaj zasłynęli z otwartej krytyki poczynań prorosyjskiego rządu Armenii, chociaż nie są związani z żadną z opozycyjnych partii politycznych.

W ostatnim okresie uczestniczyli w protestach przeciwko decyzji rządu o przyłączeniu Armenii do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi oraz partycypowaniu w pracach nad dalszym rozwojem tej struktury międzynarodowej, która w przyszłości ma przemienić się w Unię Euroazjatycką. Do manifestacji doszło 4 września, dzień po oświadczeniu prezydenta Armenii Serża Sarkisjana, w którym ogłosił on decyzję władz.

Atak został potępiony przez przedstawicieli Armeńskiego Kongresu Narodowego, jednej z największych opozycyjnych partii w Armenii. W specjalnym oświadczeniu politycy AKN oskarżyli władze o stosowanie „metod terrorystycznych” przeciwko osobom krytykującym ich poczynania.

Być może jednak pobicie dwóch opozycjonistów nie ma związku z ostatnimi protestami, a jest raczej częścią szerzej zakrojonej akcji. W ciągu ostatnich dwóch tygodni w Erewaniu doszło do pobicia jeszcze czterech przeciwników rządu. Jak dotąd nie doszło do aresztowań podejrzanych w tych sprawach.

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.