Rosja: niepodległościowe demonstracje na Powołżu

W ostatni weekend w stolicach autonomicznych republik Baszkirii i Tatarstanu odbyły się demonstracje, których uczestnicy domagali się uznania suwerenności obydwu podmiotów politycznych wobec Moskwy.
17.10.2013 9:13

W piątek, 11 października, członkowie i sympatycy baszkirskiej organizacji niepodległościowej „Kuk Bure” („Niebiański Wilk”) demonstrowali w stolicy republiki, Ufie. Ponad stu demonstrantów domagało się przywrócenia zapisu o „suwerenności Baszkirii” w konstytucji tej autonomii narodowej. „Bez suwerenności nie ma przyszłości”, „Bez języka nie ma narodu” – te i inne hasła można było usłyszeć podczas demonstracji baszkirskich nacjonalistów. „Reforma administracji, mająca na celu wzmocnienie władzy, nie powinna niszczyć republik narodowych” – podnosili uczestnicy mityngu.

Z kolei w sobotę, 12 października, w stolicy Tatarstanu Kazaniu odbyła się coroczna demonstracja związana ze świętem „Dnia Pamięci”, obchodzonym dla przypomnienia wydarzeń z połowy XVI wieku, kiedy to armia księcia moskiewskiego Iwana Groźnego zdobyła Kazań, ówczesną stolicę Chanatu Kazańskiego, kończąc tym samym historię tego niezależnego państwa Tatarów Nadwołżańskich.

Źródło: turkist.org

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.