Prezydent Mołdawii w czasach komunizmu skazywał więźniów politycznych na leczenie psychiatryczne

Do takich informacji dotarli dziennikarze mołdawskiej gazety „Panorama”. Czy jest to kolejna prowokacja wymierzona w proeuropejski obóz polityczny?
06.04.2013 22:13

Nicolae Timofti jest prezydentem Mołdawii od marca 2012 r. Jako prawnik w czasach komunizmu pracował dla ministerstwa sprawiedliwości mołdawskiej SRR, zaś w latach 80-tych był sędzią sądu najwyższego tej republiki. „Panorama” dotarła do akt z 1987 r., w których Timfoti skazywał dysydenta, Georga Davida, na leczenie psychiatryczne za „antysowieckie poglądy polityczne” oraz „promowanie idei nacjonalistycznych”. Na briefingu prezydent Timofti potwierdził fakt skazania dysydenta na leczenie i stwierdził, że działał zgodnie z ówczesnym prawem.

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że George David jeszcze w 2005 r. został ponownie umieszczony w szpitalu psychiatrycznym, po czym zwrócił się o pomoc do Trybunału w Strasburgu. Nie doczekał rozpatrzenia jego sprawy – zmarł w 2007 r.

Może jednak dziwić fakt, dlaczego akurat teraz fakty z życia prezydenta wychodzą na jaw. Jak pisał Portal ARCANA od stycznia 2013 r. Mołdawia przeżywa kryzys polityczny wywołany polowaniem, w którym udział brali politycy i biznesmeni, a podczas którego został postrzelony jeden z oligarchów. Wywołało to falę krytyki w mediach i parlamencie wobec proeuropejskiego rządu Vlada Filata, który ostatecznie upadł 5 marca 2013 r. Rozpad prozachodniej koalicji, w której nikt nie chciał brać odpowiedzialnośći za skandal związany z polowaniem, sprawił, że spośród najwyższych władz państwowych tylko Nicolae Timofti pozostał prozachodnim urzędnikiem. I teraz wybucha skandal dotyczący jego przeszłości…

Źródła: regnum.ru, gzt.md

 

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


KSz
08.04.2013 0:34
Juz tu kiedys pytano portal Arcana o jego kiszyniocentryzm i proweniencję "proeuropejskiego" bloku w Rep. Mołdawii... Z powyższej informacji mozna wyczuć żal redaktora JAM-a że Timoftiemu wyciągnięto plamę na zyciorysie. Smutne to, szkoda...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.