Moskwa: kolejne uderzenie w Mołdawię

Rosjanie kontynuują gospodarczą wojnę z Kiszyniowem. Po zakazie importu mołdawskich win przyszedł czas na „regulacje” dotyczące mołdawskich robotników sezonowych.
01.10.2013 13:22

Ponad dwieście tysięcy mołdawskich robotników sezonowych zostanie pozbawionych możliwości podróżowania do Rosji w celach zarobkowych. Federalna Służba Migracyjna ogłosiła, że Mołdawianie, którzy nie wypełnią wymogów rejestracyjnych w biurach FSM oraz lokalnych komendanturach rosyjskiej policji będą musieli opuścić terytorium Federacji. Oznacza to, że kilkadziesiąt procent spośród wszystkich mołdawskich emigrantów zarabiających na życie w Rosji, będzie musiało szukać pracy sezonowej w innym kraju.

Szacunkowo ocenia się, że większość z siedmiuset tysięcy Mołdawian, którzy pracują za granicą, znalazło zatrudnienie w Rosji. Duża część spośród nich regularnie wraca do Mołdawii i utrzymuje swoje rodziny z oszczędności poczynionych podczas pracy w Federacji.

To kolejna decyzja władz rosyjskich, która uderza w gospodarkę i tak dość biednej na tle innych krajów Europy Wschodniej Mołdawii. Trzy tygodnie wcześniej Rosjanie wprowadzili embargo na mołdawski wina. Według większości ekspertów działania Kremla mają na celu osłabienie proeuropejskich tendencji w Mołdawii przed listopadowym szczytem Partnerstwa Wschodniego EU, podczas którego Kiszyniów miał podpisać umowę stowarzyszeniową z Brukselą.

Źródło: rferl.org

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.