USA potępia Rosję za wprowadzenie embarga na mołdawskie produkty

Ambasada USA w Kiszyniowie wyraziła ubolewanie z powodu wprowadzenia przez Rosję embarga na mołdawskie wina, uznając tę decyzję za podyktowaną interesami politycznymi.
14.09.2013 18:55

„Wszystkie kraje mają prawo wyboru własnej drogi integracji gospodarczej i rozwoju w zależności od swoich interesów narodowych” – podkreślają przedstawiciele amerykańskiej ambasady. „Żaden z krajów nie ma prawa narzucać orientacji politycznej drugiemu państwu i nie może decydować, do których sojuszy i organizacji handlowych się przyłączy” – dodają. Według amerykańskich dyplomatów wprowadzenie przez Rosję embarga na mołdawskie wina związane jest z faktem „wejścia Mołdawii w kluczową fazę podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską”.

10 września szef rosyjskiego nadzoru sanitarnego Giennadij Oniszczenko poinformował, że Moskwa wprowadza embargo na mołdawskie produkty alkoholowe ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom. Przedstawiciele władz mołdawskich określili tę decyzję jako „niechrześcijańską i niebraterską”. Uznali również, że rosyjskie działania mają związek z listopadowym szczytem „Partnerstwa Wschodniego” w Wilnie, podczas którego Mołdawia ma podpisać umowę stowarzyszeniową z UE.

Rosyjscy komentatorzy zauważają z ironią, że zwłaszcza wobec ostatnich wydarzeń na Bliskim Wschodzie amerykańscy dyplomaci powinni wprowadzić korektę w swoim oświadczeniu i napisać: „żaden z krajów, oprócz USA, nie ma prawa narzucać orientacji politycznej drugiemu państwu i nie może decydować, do których sojuszy i organizacji handlowych się przyłączy”. 

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.