Czeczenia: pamięć o wojnie z Rosjanami w XIX w.

W miejscowości Changysz-Jurt odsłonięto pomnik upamiętniający kobiety, które zginęły w czasie Wojen Kaukaskich w XIX w.
16.09.2013 21:03

Pomnik odsłonięto w miejscowości Changysz-Jurt, w rejonie gudermeskim, we wschodniej Czeczenii. Upamiętnia on bohaterstwo czeczeńskich kobiet, które brały udział w Wojnach Kaukaskich w XIX w.

Bezpośrednio idea pomnika związana jest z przypomnieniem wydarzeń z 1819 r., kiedy to rosyjscy okupanci konwojowali kolumnę czeczeńskich jeńców, wziętych do niewoli z pobliskich miejscowości. W grupie tej znajdowało się m.in. czterdzieści sześć dziewcząt. To im właśnie, w momencie przeprawy przez most nad Terekiem, niedaleko od Changysz-Jurt, udało się pochwycić część rosyjskich żołnierzy, z którymi rzuciły się do rzeki. W odwecie Rosjanie z Korpusu Kaukaskiego pod dowództwem generała Aleksego Jermołowa spalili, wraz z mieszkańcami, miejscowość Dadi-Jurt.

Pomnik przedstawia górską grań z wkomponowaną w nią tradycyjną czeczeńską wieżą wojskową. W uroczystości odsłonięcia monumentu wziął udział prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow.

Źródło: turkist.org

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Beyond adorable! Twins are the best (I can say that with complete obyvitiectj, as a twin myself), a
14.05.2016 0:38
Beyond adorable! Twins are the best (I can say that with complete obyvitiectj, as a twin myself), and babies are the best. Congrats and sympathy hugs for living so far away from the cuteness. I feel your pain, being hundreds of miles from all family. Sigh.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.