Walki w Górskim Badachszanie (Tadżykistan)

W autonomicznym regionie Tadżykistanu (zajmującym około połowy terytorium kraju) trwa operacja specjalna sił rządowych, związana ze śmiercią Abdulla Nazarowa, generała służb specjalnych. 

25.07.2012 8:13

Nazarow zginął 21 lipca w okolicach miejscowości Chorog na jednej z lokalnych dróg. Jego pojazd zatrzymała grupa kilkudziesięciu osób, prawdopodobnie miejscowych przemytników. Generał otrzymał kilka ciosów nożem. Zmarł w wyniku upływu krwi.

Siły rządowe rozpoczęły operację mającą na celu zatrzymanie zabójców Nazarowa. Doszło do walk. Zgodnie z niepotwierdzonymi informacjami podczas starć w okolicach miasta Chorog zginęło jak na razie około stu żołnierzy. Zabitych zostało również co najmniej kilkuset cywili.

Miasto zostało praktycznie odcięte od świata. Nie działają instytucje państwowe, telefony, radio czy telewizja. Według niepotwierdzonych informacji podczas jednego z nalotów zginął Jedgor Szomusalamow, jeden z nieformalnych liderów Badachszanu podczas wojny domowej w Tadżykistanie, która zakończyła się w 1997 r.

Pod ambasadą Tadżykistanu w Moskwie odbyła się manifestacja emigrantów z Badachszanu, którzy domagali się natychmiastowego wycofania wojsk z regionu autonomicznego i zakończeniu nalotów i ostrzału miasta Chorog.

Na zdjęciu panorama miasta Chorog.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.