Stacja radarowa w Gabali, czyli rosyjskie „nic się nie stało”

Pomimo trwających od roku rozmów z Azerbejdżanem, układom z Armenią przeciwko Baku (plany budowy radarów na terytorium ormiańskim) oraz oskarżeniom w rosyjskiej prasie teraz, kiedy okazało się, że umowa dotycząca dzierżawy stacji radarowej w Gabali nie zostanie przedłużona, rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że… w ogóle nie potrzebowało azerskich radarów.
08.04.2013 15:49

„Gdybym miał choć odrobinę wątpliwości, że zamknięcie stacji w Gabali doprowadzi do obniżenia poziomu bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, to oczywiście doprowadzilibyśmy do porozumienia z naszymi przyjaciółmi w Baku i przedłużylibyśmy dzierżawę. Na dzień dzisiejszy mogą twardo oświadczyć, że zamknięcie tej stacji nie będzie miało żadnego wpływu na bezpieczeństwo Rosji” – powiedział zastępca ministra obrony FR Anatolij Antonow.

Gabali było jednym z ważniejszych elementów systemu obrony przeciwrakietowej Związku Sowieckiego. Po uzyskaniu przez Azerbejdżan niepodległości Moskwa przedłużała dzierżawę obiektu, jednakże w minionym roku doszło do sporów finansowych (wersja oficjalna), dotyczących kontynuowania układu i negocjacje zakończyły się fiaskiem.

Rosjanie starali się uzyskać przedłużenie dzierżawy przez rok. Próbowali sugerować, że azerskie żądania finansowe mają związek z próbą uzyskania za Gabalę przychylności Moskwy wobec projektów gazociągu, który Baku miało budować wraz z Turkmenistanem na dnie Morza Kaspijskiego, potem pojawiły się informacje o wspólnym rosyjsko-ormiańskim projekcie budowy nowej stacji radarowej. Teraz jednak, kiedy wszelkie naciski na Azerów nie przyniosły skutku, Moskwa stwierdziła po prostu, że Gabala nie była jej do niczego potrzebna, a funkcje tamtejszej stacji radarowej przejął już obiekt w Armawirze (Kraj Krasnodarski).

Obecnie trwają prace na likwidacją rosyjskiej bazy w Azerbejdżanie. Antonow pochwalił władze w Baku, które pomagają Rosjanom w kwestii transportu majątku bazy oraz wyjazdu obsługi wojskowej.

Źródło: ria.ru

(Błażej Cecota)

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.