Sonda Fobos-Grunt: jednak nie Amerykanie, ani aktywność Słońca. Przyczyną awarii były błędy w programowaniu

Dziennikarze „Kommiersanta” ujawniają ustalenia rosyjskiej Międzyresortowej Komisji ds. Analizy Przyczyn Awarii Sondy. 

02.02.2012 10:07

Według dziennikarzy komisja przebadała wiele wersji dotyczących przyczyn awarii Fobos-Grunta. Jednak najbardziej prawdopodobną jest błąd programistów. Wcześniej informowano, wraz z Federalną Agencją Kosmiczną, że awarię sondy mogła wywołać anormalna aktywność Słońca pomiędzy czwartym a jedenastym listopada. W rosyjskich mediach pojawiły się również sugestie o winie amerykańskiego radaru znajdującego się na wyspach Marshalla, który miał śledzić ruchy „Fobos-Grunta”.

Jak zauważają dziennikarze „Kommiersanta”, nie byłby to pierwszy przypadek błędów programistów. W sierpniu 2011 r. z tego samego powodu Rosjanie utracili łączność ze swoim nowoczesnym satelitą komunikacyjnym Express AM-4. W lutym ubiegłego roku Portal Arcana informował również o awarii rosyjskiego satelity wystrzelonego z kosmodromu Piesieck (znajdującego się dwieście kilometrów na południe od Archangielska).

Nieudana próba wysłania sondy międzyplanetarnej „Fobos-Grunt” była pierwszą od 15 lat, podjętą przez rosyjskich naukowców. Sondę w przestrzeń kosmiczną wyniosła ukraińska rakieta Zenit-2SB. Próba odbyła się 8-9 listopada na kosmodromie Bajkonur. Niestety, sonda nie nawiązała łączności i nie odpowiadała na wydawane z ziemi komendy. Dopiero 22-23 listopada odnaleźli ją naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej, stacjonujący w australijskim Perth. Jednak kolejne próby odebrania sygnału lub nawiązania łączności zakończyły się niepowodzeniem. Warto przypomnieć, że początkowo planowano, iż sonda rozpocznie swoją misję w 2007 r. Później wielokrotnie ją przekładano.

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.