Rosjanom udało się rozbić podziemie zbrojne w Kabardyno-Bałkarii?

Rok temu informowaliśmy o rajdzie powstańców na stolicę republiki – Nalczyk. W ostatnim tygodniu Rosjanom udało się zabić przywódcę podziemia zbrojnego w tym regionie Kaukazu. 

01.04.2012 15:30

Przedstawiciele oddziałów powstańczych w Kabardyno-Bałkarii potwierdzili, że 27 marca podczas operacji specjalnej rosyjskie służby zabiły Alima Zankiszijewa (pseudonim Ubajduallach). To już trzeci dowódca powstańców w tej republice, który zginął w ciągu ostatnich dwóch lat. Wszystkie szczegóły śmierci Zankiszijewa nie są znane. Wiadomo jedynie, że został otoczony w jednej ze swoich kryjówek, gdzie przebywał wraz z żoną Madiną Sozajewą. Nie jest jednak jasne, czy popełnił samobójstwo (używając do tego granatu), czy też został zastrzelony przez jednego z rosyjskich żołnierzy.

Zankiszijew urodził się w marcu 1982 r. Z pochodzenia był Bałkarem. Na federalnej liście poszukiwanych znalazł się w 2006 r. w związku z tym, że najprawdopodobniej brał udział w serii rajdów na Nalczyk w październiku 2005 r. W kwietniu 2011 r., z rozkazu emira kaukaskiego Doku Umarowa, przejął władzę nad jednostkami powstańczymi w Kabardyno-Bałkarii. Nominacja związana była ze śmiercią dotychczasowego emira lokalnego – Askera Dżapujewa (ps. Abdullah), z którym blisko współpracował. Dżapujew zginął wraz z dziewięcioma innymi powstańcami w wyniku zdrady żony jednego z nich.

Rosjanie zwrócili szczególną uwagę na Kabardyno-Bałkarię w lutym 2011 r., kiedy to grupa kilkunastu powstańców dokonała rajdu na stolicę republiki Nalczyk. Zaatakowali oni wtedy siedzibę oraz sanatorium Federalnej Służby Bezpieczeństwa, znajdujące się w tym mieście. Ze względu na prestiż Kremla, uspokojenie sytuacji w Kabardyno-Bałkarii wydaje się jednym z kluczowych problemów, gdyż znajduje się tutaj wiele istotnych dla rozwoju turystyki kurortów. Sprawa nabiera szczególnego znaczenia w perspektywie zbliżającej się olimpiady zimowej w Soczi.

 

Źródło: rferl.org

(LS, BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.