Rosjanie nie zrealizują projektów budowy łodzi podwodnych?
Jeszcze w 2011 r. Moskwa planowała wybudować około dwudziestu nowych łodzi podwodnych klasy „Borej” i „Jasień”. Teraz rząd ogłasza, że realizacja projektu stoi pod dużym znakiem zapytania.
Niezbyt optymistyczne informacje przekazał członek Komisji Wojskowo-Przemysłowej w rządzie rosyjskim Władimir Pospiełow. Stwierdził on m.in., że realizacja planu budowy dwudziestu okrętów klasy „Borej” i „Jasień” może zostać przerwana w najbliższym czasie. „Kontrakty zostały podpisane ponad rok temu, jednak już teraz, na tym etapie realizacji zamówienia, można stwierdzić, że powstały przesłanki do przerwania projektu” – dodał. Przyczyną są najprawdopodobniej problemy finansowe oraz brak odpowiednich możliwości przemysłu zbrojeniowego.
Rozpoczęcie realizacji projektów „Borej” i „Jasień” ogłoszono w 2011 r., a decyzję o zainicjowaniu programu podjął ówczesny prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Zgodnie z założeniami ambitnego planu produkcji do 2020 r. rosyjska marynarka powinna otrzymać sześć wielofunkcyjnych okrętów atomowych „Jasień” oraz osiem klasy „Borej”, które zostałyby uzbrojone w słynne już rakiety „Buława”.
Koszt jednego okrętu „Jasień” miał wynosić od 32 do 50 miliardów rubli. Co do wartości jednostki klasy „Borej” władze nie podały dokładnych informacji.
Źródło: pik.tv
(BC)