Reformy wyborcze Miedwiediewa zakończone niepowodzeniem?

Eksperci Komitetu Inicjatyw Obywatelskich, założonego przez byłego ministra finansów Aleksego Kudrina, przeanalizowali skutki programu reform systemu partyjnego i wyborczego, który został zainicjowany przez Dmitrij Miedwiediewa po antyputinowskich demonstracjach w grudniu 2011 r.
15.01.2013 9:03

Odpowiednią ustawę reformującą system partyjny w Rosji wprowadzono 28 marca 2012 r. W czerwcu 2012 r. weszła zaś w życie ustawa przywracająca bezpośrednie wybory gubernatorów.  Program zaproponowanych przez ekipę Miedwiediewa opierał się przede wszystkim na zniesieniu barier rejestracyjnych dla nowopowstałych partii politycznych. Zmniejszono np. liczbę wymaganych członków ugrupowania z pięćdziesięciu tysięcy do pięciuset.

 

Według ekspertów Komitetu spowodowało to jednak jedynie kosmetyczne zmiany w systemie partyjnym Rosji. Co prawda liczba legalnych partii politycznych zwiększyła się z siedmiu do czterdziestu ośmiu, jednak nie miało to żadnego przełożenia na wynik wyborów. „Kampanie wyborcze toczą się według tego samego scenariusza, co w 2011 r. Stare ugrupowania osiągają podobne wyniki” – zauważają eksperci. Większość nowopowstałych ugrupowań nie była bowiem w stanie zarejestrować swoich komitetów wyborczych. Jeżeli nawet któreś z nich przeszły procedurę weryfikacyjną to szybko okazywało się, że zadaniem nowych tworów politycznych jest w istocie pomoc w osiągnięciu jak najwyższego wyniku przez którąś ze starych partii.

 

Co więcej, okazuje się, że reformy, które w założeniu miały zliberalizować rosyjską scenę polityczną, odniosły przeciwny skutek. Wzrosły bowiem wymagania stawiane wobec kandydatów niezależnych podczas rejestracji wyborczej. A to właśnie oni stanowią często w wyborach regionalnych jedyną prawdziwą konkurencję dla ugrupowania rządzącego Rosją. Dodatkowo, wielu spośród niezależnych dotąd kandydatów przystąpiło do tworzących się nowych ugrupowań politycznych. W związku z tym muszą oni częściej skupiać się na walkach wewnątrzpartyjnych o dobre miejsce na liście wyborczej a nie na faktycznej debacie publicznej, związanej z krytykowaniem obecnych władz rosyjskich.

Źródło: kasparov.ru

(Błażej Cecota)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.