Rada Prezydencka: ZSRS winne ludobójstwa?

Rada ds. Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego i Praw Człowieka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej wydała dokument, w którym wzywa do uczczenia pamięci ofiar totalitaryzmu sowieckiego.

23.03.2011 20:05

Dokument nosi nazwę „Wskazówki w sprawie utworzenie ogólnokrajowego programu publiczno-prywatnego w celu uczczenia pamięci ofiar totalitaryzmu i pojednania narodowego”. Projekt został przygotowany przez grupę roboczą wspomnianej Rady, która zajmuje się pamięcią historyczną. Prezydentowi przekazano go do wglądu podczas spotkania w Jekaterynburgu 1 lutego 2011 r.

Projekt ma w założeniu służyć jedynie jako mapa drogowa dla kolejnych propozycji. Wiele postulatów zawartych w dokumencie wymaga uszczegółowienia. Grupa robocza zaprosiła do współpracy wszystkich ekspertów, którzy chcą zaproponować udoskonalenia.

W oświadczeniu czytamy m.in. „bez rozwoju świadomości społecznej dotyczącej tragicznych doświadczeń Rosji w XX wieku, nie jest możliwe przejście społeczeństwa rosyjskiej do etapu rzeczywistej modernizacji. Doświadczenia historyczne pokazują, że modernizacja może być skuteczna tylko wtedy, gdy zarówno krajowe elity, jak i całe społeczeństwo zjednoczą się w obywatelskiej odpowiedzialności przed historią. (…) Ukrywanie prawdy o przeszłości pozbawia nas możliwości dla uzyskania szacunku narodowego w stosunku do nas samych, bez którego nigdy nie stworzymy warunków dla prawdziwego patriotyzmu”.

Głównym postulatem dokumentu jest „uznanie tragedii narodu w czasie rządów totalitarnego reżimu”. Rada podkreśla jednocześnie, że nie ma na celu wzywać do „ścigania tych z naszych przodków, którzy tworzyli warunki dla ludobójstwa, niszczenia wiary i moralności”. Większy nacisk położony być powinien, według tych wskazań, na utrwalanie pamięci ofiar reżimu. W dokumencie podkreślono, że czas już na „koniec wojny domowej, rozpętanej w 1917 r.”.

 

Źródło: regnum.ru

(BC)

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.