Prof. Andrzej Nowak: Głos wyborczy w roku 2015

Wysoki i bardzo przeze mnie szanowany przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości zaprosił mnie we wtorek na sobotnią konwencję, która ma zainaugurować oficjalnie kampanię prezydencką dr. Andrzeja Dudy.
05.02.2015 15:09

W czwartek zadzwonił do mnie jeszcze wyższy (może nie wzrostem, ale znaczeniem) i równie przeze mnie szanowany przedstawiciel PiS i ponowił zaproszenie, prosząc o powiedzenie na konwencji kilku zdań. Ponieważ musiałem odmówić ze względu na chorobę, chciałem tutaj tych „kilka zdań” przedstawić, z nadzieją, że dotrą być może do części chociaż zgromadzonych na konwencji osób i tych także, którzy będą ją oglądali za pośrednictwem mediów.

Tegoroczne wybory to jest walka na śmierć i życie. Nie dla Polski, bo Polska przetrwa, choć z ogromnymi, niepotrzebnymi stratami, jakie przynosi każdy dzień rządów najgorszej na pewno władzy w historii III RP. To jest walka na śmierć i życie dla Prawa i Sprawiedliwości. Partia, z którą politycznie sympatyzuję od jej początku i z którą, jak miliony innych wyborców łączyły mnie i łączą nadzieje na odnowienie Rzeczpospolitej, jest od ośmiu lat największą siłą opozycji. Gdyby teraz okazała się nie zdolna do odebrania władzy tym, którzy Rzeczpospolitą niszczą, to znaczyłoby, że przestała być dobrym narzędziem w służbie Polsce. Polacy będą musieli poszukać innego, a raczej stworzyć inne. Bo tych rządów, które wygnały miliony młodych ludzi z kraju w poszukiwaniu pracy, miliony innych skazują na brak jakichkolwiek perspektyw godnego życia, rządów, które zlikwidowały całe, ostatnie gałęzie przemysłu, zdewastowały polską naukę, pielęgnują zapaść polskiego szkolnictwa i kultury, a całą swoją skuteczność wyborczą opierają na straszeniu jednej połowy obywateli drugą – tych rządów nie możemy dłużej znosić. Ale, być może, będziemy musieli, jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie zmobilizuje się w takim stopniu, by wygrać wybory, zarówno prezydenckie jak i parlamentarne, razem, jedne i drugie, dla Polski.

Nie będzie żadnym sukcesem „druga tura”, nie będzie żadnym sukcesem potem zdobycie kilkunastu czy kilkudziesięciu mandatów więcej w wyborach parlamentarnych. Nie sukcesem Prawa i Sprawiedliwości, ale po prostu elementarnym obowiązkiem głównej siły opozycyjnej wobec obywateli, wobec Rzeczpospolitej, jest wygrać te wybory, przywrócić nadzieję na skuteczność demokracji. Po doświadczeniu ostatnich wyborów samorządowych będzie to na pewno trudne. Jeśli i w tych, prezydenckich i parlamentarnych, nie uda się dopilnować ich uczciwego przebiegu, a wcześniej przekonać Polaków, że warto dać jeszcze jedną szansę procesowi wyborczemu i oddać głos na dobry program, na mądrych, uczciwych, godnych kandydatów – wtedy odwrócimy się nie od PiS tylko, ale zapewne także od demokracji. To jest, naprawdę, ostatnia szansa.

10 lat temu Prawo i Sprawiedliwość pokazało, że może wygrać wybory. Jak dzisiaj tego dokonać? Oczywiście nie jestem „fachowcem” od wygrywania wyborów. Tacy skupiają się dzisiaj wokół pani premier Ewy Kopacz i pana prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ale jako obywatel, poproszony o zabranie głosu na konwencji wyborczej kandydata opozycji, pozwalam sobie jednak na kilka uwag.

Po pierwsze, raz jeszcze podkreślę, trzeba wybory prezydenckie i parlamentarne traktować jako jedną, nierozdzielną sprawę. Pan dr Andrzej Duda może wykorzystać wszystkie swoje atuty człowieka młodego i doświadczonego jednocześnie w pracy politycznej, znakomicie wykształconego i skromnego zarazem, atuty najlepszego niewątpliwie w tych wyborach kandydata na urząd Prezydenta RP – i może te wybory przegrać. Dlaczego? Jak cień będzie szła za nim w propagandzie obozu strachu teza, że okaże się tylko marionetką w rękach „straszliwego demiurga”, który wróci na scenę w wyborach parlamentarnych w całej swej grozie. Jakkolwiek prezes Jarosław Kaczyński będzie się chował teraz, w czasie tej kampanii, to będzie nieuchronnie pojawiało się to pytanie: co dalej, jesienią? Prezydent Duda ma utorować drogę premierowi Kaczyńskiemu, powrotowi do „straszliwej IV RP”… Powrotu nie ma. Trzeba przekonać wyborców, że prezydent Duda symbolizuje szansę na nową wiosnę dla Polski. Obok niego warto już teraz, ośmielę się powiedzieć, wskazać nowego kandydata do roli premiera. Nie zostawionego tak haniebnie nad „odstrzał:”, jak to zrobiono ze znakomitą, merytoryczną kandydaturą profesora Piotra Glińskiego, i nie wybranego z tak fatalnym skutkiem przypadkowego „zastępcy”, jak to miało miejsce w przypadku pana Kazimierza Marcinkiewicza 10 lat temu. Nie, chodzi o wskazanie drugiej młodej twarzy wykształconego Polaka, który rozumie doskonale potrzeby swojej Ojczyzny i czuje się jednocześnie swobodnie w Europie, gotów ją także zmieniać na lepsze. Chodzi o przekonanie wyborców, że opozycja ma realną propozycję zmiany, nie powrotu. Wiem, śmieszne jest fetyszyzowanie zmiany, jakie osiągnęło apogeum myślowej pustki w kampanii amerykańskiego prezydenta przed kilku laty. Zmiana jest jednak naprawdę bardzo potrzebna i jest na pewno nośnym hasłem po ośmiu latach pogrążania się w bagnie pod dyktando tych samych wciąż, wytartych już do ostatecznego obrzydzenia twarzy PO-PSL-TVN. Opozycja musi pokazać nową twarz. Nie samego kandydata na prezydenta. Także kandydata na premiera. Jeśli chcemy wygrać te wybory dla Polski, wydaje mi się, że powinniśmy poważnie i szybko zarazem rozważyć taką potrzebę.

Wiem, prezes Jarosław Kaczyński, wyrastający swoimi kwalifikacjami, przede wszystkim swoją polityczną mądrością o głowę ponad ogromną większość dzisiejszych polityków w Polsce, deklarował kilkakrotnie wolę dokończenia tej misji rządowej, którą przerwały przedterminowe, fatalne wybory 2007 roku. Ale dziś mamy rok 2015. Kiedy zacznie funkcjonować nowy rząd po wyborach parlamentarnych, na progu roku 2016, proszę wybaczyć tę uwagę, prezes Jarosław Kaczyński będzie miał 67 lat. Tyle ile miał Marszałek Piłsudski w chwili śmierci. Roman Dmowski był w tym wieku już od kilku lat faktycznym emerytem politycznym.Kiedy zacznie funkcjonować nowy rząd po wyborach parlamentarnych, na progu roku 2016, proszę wybaczyć tę uwagę, prezes Jarosław Kaczyński będzie miał 67 lat. Tyle ile miał Marszałek Piłsudski w chwili śmierci Pamiętam, z rozmów, jaki kilkukrotnie miałem zaszczyt prowadzić z premierem Kaczyńskim, że przywołuje on wspaniałe przykłady prezydenta Charlesa de Gaulle’a, premierów brytyjskich Winstona Churchilla i Harolda MacMillana, którzy swoje kariery polityczne wieńczyli sprawowaniem najwyższych urzędów w dojrzałym bardzo wieku. I z pewnością prezes Kaczyński ma te siły, które pozwolą mu kierować jeszcze długie lata Prawem i Sprawiedliwością. Zapewnić zwycięstwo tej sile, którą zbudował, a raczej – powtórzmy – za pomocą tej siły zapewnić zwycięstwo Polsce: to jest, to powinien być cel najambitniejszy wielkiego polityka. W imię tego celu warto zastanowić się co do niego prowadzi, a co może przeszkodzić w jego osiągnięciu.

Nad tym powinien zastanowić się każdy z posłów i senatorów, każdy z radnych Prawa i Sprawiedliwości, każdy kto sprawuje urząd zaufania publicznego z wyboru, przez głos oddany za zmianą obecnego układu władzy. Celem nie może być własna reelekcja. Celem nie może być własna autopromocja, a już zwłaszcza w roli „maskotki” programów redaktor Olejnik. Celem musi być zdecydowane zwycięstwo całej formacji, porwanie wyborców do tego zwycięstwa. Trzeba ich, to jest nas przekonać, że główna siła opozycyjna ma dość znakomicie przygotowanych, kompetentnych osób, by przejąć odpowiedzialność za państwo, by je naprawić, wyprowadzić z kryzysu, w każdej dziedzinie. Nie wiem, czy obecny skład PiS do tego wystarczy. Wydaje mi się oczywista potrzeba otwarcia, już w tej pierwszej, prezydenckiej kampanii, na nowych ludzi, fachowców z naszych znakomitych kadr inżynierskich, reprezentantów polskiej przedsiębiorczości, przedstawicieli środowisk akademickich (dlaczego tak mało wykorzystuje się potencjał, jakiego przykładem może być choćby tak prężny Akademicki Komitet Obywatelski im. Profesora Lecha Kaczyńskiego?). Nie trzeba ich odpychać, w poczuciu zagrożenia własnego miejsca w strukturach i hierarchiach opozycji, trzeba szukać takich, jak najlepszych ludzi, którzy będą mogli, będą musieli wziąć na swe barki ciężar pokierowania sprawami państwa w tak licznych jego przejawach i departamentach. „Kadrówka” nie wygrała niepodległości dla Polski. Stała się skutecznym narzędziem walki o tę niepodległość, w decydującym momencie, 11 listopada 1918 roku, kiedy urosła do dziesiątków tysięcy ludzi POW, działaczy Komitetów Narodowych wszystkich szczebli, tysięcy ochotników polskości, różnych zresztą orientacji i przekonań politycznych. Teraz, 10 maja, a potem w wyborach parlamentarnych, gdzieś pewnie w listopadzie, 97 lat po tamtym, wspaniałym Listopadzie, potrzebować będziemy dziesiątków tysięcy tych, którzy dopilnują rzetelności wyborów, setek, a nawet tysięcy tych, którzy potrafili by przekonać nas, że będą dobrymi gospodarzami polskiego przemysłu, szkolnictwa, kultury, drogowej i kolejowej infrastruktury, służby zdrowia, polskich Sił Zbrojnych, a także, a może przede wszystkim, będą mądrymi prawodawcami, ograniczającymi liczbę absurdów prawnych, które hamują nasz rozwój.

Kampania – a raczej obie kampanie razem połączone w spójnym programie działania – powinna być w pierwszej swej fazie czasem przyspieszonego, to prawda – czasu nie ma, opracowania nowego, konsultowanego teraz, w roku 2015 z wyborcami, programu naprawy Polski. Konwencje w amerykańskim stylu, objazd wszystkich powiatów przez kandydata – to nie wystarczyTylko przez włączenie nowych ludzi i środowisk do tworzenia takiego OBYWATELSKIEGO programu będzie można uzyskać efekt zainteresowania, także mediów (a inaczej niż w 2005 roku mamy już przecież, choć słabe, świadomie marginalizowane, media, które nie ograniczają się tylko do ogłupiającej propagandy) sprawami ważnymi dla Polski, dla przeciętnego Nowaka czy Kowalskiego. Konwencje w amerykańskim stylu, objazd wszystkich powiatów przez kandydata – to nie wystarczy, to tylko narzędzia, może zresztą nie najskuteczniejsze. Potrzebne jest, powtarzam, zdobywanie nowych ludzi, tysięcy współpracowników, a ostatecznie milionów nowych wyborców. Zdobywanie nie przez (spóźnione na ogół) reakcje na medialne pułapki zastawiane przez propagandystów obozu władzy, ale przez narzucanie własnej agendy pytań, problemów, wydarzeń, które odbić się mogą echem w całym kraju. Zdobywanie przez przykład odnowy także we własnych szeregach.

Słyszy się tyle, na pewno słusznie, o dramatycznym problemie ograniczenia dotacji dla partii, co skutkuje umacnianiem obozu władzy, wspieranego przez pieniądze uzależnionego od niej biznesu. Pieniądze są na pewno potrzebne w kampanii, ale największe nawet pieniądze nie zastąpią zaufania. Pieniądze są na pewno potrzebne w kampanii, ale największe nawet pieniądze nie zastąpią zaufaniaMoże warto zastanowić się, czy drogą do odzyskania takiego zaufania po straszliwych stratach, jakie spowodowały ostentacyjnie nowobogackie zachowania niektórych posłów PiS, nie byłoby swoiste opodatkowanie na czas kampanii – od marca do listopada „dziesięcina” z poselskich, europoselskich, senatorskich, czy nawet radcowskich pensji i diet – na rzecz funduszu wyborczego? Nie wiem. Wiem na pewno, że trzeba o to zaufanie walczyć, że trzeba walczyć o porwanie wyobraźni, umysłów i emocji programem odnowienia wspólnego polskiego domu. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość nie wygra tej walki w tegorocznych wyborach, rozegra się ona inaczej, już bez tej partii i może bez wyborów.

Trzeba wygrać. Koniecznie. Cofać się nie ma dokąd. Przetrwać bez zwycięstwa nie można.


Ostatnie wiadomości z tego działu

Głos starego wyborcy z myślą o młodszych

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

Komentarze (6)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Niewierzący partiom
16.04.2015 15:41
Dla mnie PiS daje wyraz swojej nieuczciwości poprzez różne afery z Hofmanem, skokiem idt. Platforma i inni jeszcze gorsi. Mam pretensje do tego układu o to ,że młodzi i często wykształceni Polacy są tanimi( jak na tamte standarty w Polsce to "dużo") pracownikami UE w 95%. Kaczyński jest dobrym prawnikiem, ale po ostatniej debacie ze studenami na UW, stwierdziłem,że młodzieży nic nie zaoferował prócz kredytów, przy pensjach 1500 na rękę. Te akty mówią same za siebie. Kampania Dudy to plagiat amerkański z przed 20 lat dla zjadaczy hamburgerów a nie dla poważnego Narodu, który chciałby powstać z kolan i liczyć się w Europie i świecie. Wybory prezydenckie są już wg mnie przez niego przegrane. Można by powalczyć w parlmentarnych, ale to wymagałoby wielikiej mobilizacji tej partii, a nie siedzenia na "dietkach", tylko paplaniu sloganów i zwiedzaniu. To jednak w tej partii nie nastąpi bo jest tylko trochę mniej pusta niż inne w takiej sytuacji po co ją popierać? W imię czego? Jeśli ostatecznie liczy się TYLKO i przede wszystkim prywata a nie Polska i przszłość Narodu.
wojtek
22.03.2015 19:03
Roman Dmowski nigdy nie był,nie jest i nie będzie emerytem politycznym jest naszą nadzieją ,naszą walką i naszym zwycięstwem podobno już Nowaczyk ,,robił"od nowa
gnuśniały tetryk
20.02.2015 15:31
Głos Pana prof. Nowaka,odczytałem jak przysłowiowy "głos do obrazu". Kampania przedwyborcza Pana Dudy, już "Prezydenta",jest pełna populistycznych sloganów i haseł bez pokrycia i możliwości realizowania. Np. Polskie Bank i nowoczesny polski przemysł.W dobie potęg światowych, gdzie my jesteśmy? Czy to nie naiwne i gra pod publiczkę? Uwierzą naiwni, a potem co dalej? Slogany i hasła to nie potrzeby, aby być prezydentem,prezydentem nie stojącym pod "żyrandolem" to może będzie używał łuczywa. To się spodoba wyborcom.Pan Duda wędruje sobie po Polsce, za pieniądze wydawane z nie swojej kieszeni.Jak kramarz z zawsze jednakowym, tandetnym, towarem.Naiwny zawsze się da nabrać. Zawsze się znajdzie klaka,o to nie trudno. Czy nam jest potrzebny taki prezydent? Bądźmy poważni, czy to wystarczy abyśmy mieli prezydenta na miarę państwa, które miało już w przeszłości prawdziwych prezydentów, a w przyszłości moglibyśmy się porównywać z innymi państwami świata, jako państwo rządzone przez Prezydenta o szerokim pojęciu państwowości.
Jan
19.02.2015 17:45
Ale jednym z największych błędów PiS-u jest uparte "przekonywanie przekonanych", czyli takie wyważanie drzwi otwartych, (Była kiedyś popularna taka piosenka z refrenem zaczynającym się od słów: "Kto by chciał wyważać drzwi otwarte już, kto by chciał się włamać, gdy ma klucz...") a więc organizowanie, marszy, konwencji, demonstracji etc., no i ten język mający na celu jeszcze większe zjednoczenie tych, już zjednoczonych, jeszcze mocniejsze utwardzanie, już twardego elektoratu, jeszcze bardziej stanowcze animowanie egzaltowanych uniesień z hasłami typu: "Jarosław zbaw Polskę!".... Ale głosy wyborców zawsze liczą się pojedynczo, zarówno tych, którzy pójdą za swoim "Jarosławem" w przysłowiowy ogień i to niezależnie od tego, co On zrobi, czy też powie, jak i głosy tych, którzy być może ani Kaczyńskiego, ani PiS-u nie lubią, ale chcą znaleźć jakąś alternatywę w stosunku do obecnie rządzących. Działania zmierzające do utwardzania swojego elektoratu nie przysporzą głosów i PiS może liczyć na 30, no... może 35 % głosów, co jest oczywiście za mało, żeby rządzić samodzielnie. Mając na uwadze ponadto nikłą zdolność PiS-u do wejścia w koalicję z kimkolwiek, przejęcie władzy wymaga poparcia co najmniej 40 proc. wyborców, a więc przekonanie także do tej pory nieprzekonanych, z których wielu (tak, jak np. piszący te słowa!) nie jest bynajmniej fanami obecnie rządzącej koalicji, ale też nie widzi rozsądnej alternatywy w głównej partii opozycyjnej. A więc, trzeba pozyskiwać głosy tych drugich, czyli - nieco upraszczając - niezdecydowanych. Nie zrobi się tego bez zmiany sposobu nie tylko prowadzenia kampanii, ale także wizerunku partii, stylu wypowiadania się, stosunku do Szefa etc. A np. w stosunku do PiS-u pasuje chyba jak ulał stwierdzenie Kukiza, ze jeśli nawet Szef jakieś partii powie, że "Polska leży w Afryce", to reszta będzie mu przytakiwać ze strachu, żeby nie popaść w niełaskę i nie stracić szansy na korzystne miejsce na liście wyborczej. Moim zdaniem także w partii powinno być miejsce na krytykę, na własne zdanie, pole do ścierania się poglądów ludzi zjednoczonych wspólnymi wartościami, wspólną wizją, ale nie koniecznie zgadzających się w kwestiach mniejszej wagi. No i ten język... pełen ironii, tzw. "mocnych słów" itp. co także cieszy ludzi z twardego elektoratu, ale nie przyciągnie niezdecydowanych.
Kmicic
11.02.2015 23:48
WAŻNE: Nakręcamy się tu wzajemnie, "walczymy" z nasłanymi trollami i przekonywujemy już przekonanych i ....nic KONKRETNIE NIE ROBIMY !!! MAMY DWIE RZECZY DO ZROBIENIA. KAŻDY DO WYBORÓW PRZEKONUJE MINIMUM 10-30 OSÓB NIEPRZEKONANYCH LUB NIEGŁOSUJĄCYCH..MAMY AŻ TRZY MIESIĄCE, BY PRZEKONAĆ MINIMUM TAKA GRUPĘ , A MINIMUM 5 ZMOTYWUJMY I DOPILNUJMY, ŻEBY KONTYNUOWAŁY TO, CO ZACZĘLIŚMY. I IDŻMY NA WYBORY RAZEM(!!!) ZE SWOIMI "SZABLAMI" .SIĘGAJMY DO WSZYSTKICH ZAGRANICZNYCH KONTAKTÓW I ZMOBILIZUJMY ICH DO PÓJŚCIA NA WYBORY BO OD TYCH WYBORÓW ZALEŻY LOS POLSKI I POLAKÓW. TO SIĘ UDA KAŻDEMU , JEŻELI ZACZNIEMY OD DZISIAJ LUB OD JUTRA RANO.ps. Rozsyłajmy materiały wideo z konwecji PIS, bo świetnego wystapienia Naszego kandydata prawie nikt nie widział , poza nami. A co zobaczyli w maistremowych mediach to doskonale wiemy. Do dzieła. Z Bogiem, w słusznej sprawie..
Lucyna
07.02.2015 0:11
Aby poszerzyć grono ufających czołowej partii opozycyjnej, trzeba by najpierw zmniejszyć zasięg destrukcyjnego cynizmu. Kiedy zbyt wielu obywateli uważa, że 1) "nikt" nie jest uczciwy, 2)uczciwość byłaby przejawem naiwności, braku inteligencji, 3) triumfatorem w życiu jest ten, kto oszuka innych, nie ma szans na zaufanie w sferze publicznej. Wśród "wykształconych" w kulcie Foucaulta sytuacja jest jeszcze gorsza. W imię wyższości intelektualnej lub błędnie pojętej bezstronności patologie władzy uważają za normę. Trzeba zmienić metapolityczne otoczenie procesu wyborczego.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.