Prof. Nowak podsumowuje 2017 rok: właściciele III RP nareszcie odsuwani od władzy

Nikogo z nas nie trzeba przekonywać, że to był ważny rok, a większości z nas nie trzeba przekonywać, że to był rok dla Polski dobry.
31.12.2017 13:32


Część tych, którzy panowali nad Polską, czuli się właścicielami III RP, na pewno się nie zgodzi. Nie może być jednak właścicieli Rzeczypospolitej, mogą być tylko jej obywatele. Przywracanie tego stanu obywatelskości postępuje, choć w niełatwy sposób.

Dowodem na to jest skuteczna polityka solidarnościowa, realizowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Solidarność jest tu rozumiana w sposób najprostszy: potrzebującym pomagać. Nie odwracać się od tych, którzy są najsłabsi, którzy mogą mniej i jak niepotrzebne śmieci mogą być wyrzuceni na pobocze postępu, tak jak to przyjęto w tzw. filozofii reform z początku lat 90-tych. Solidarność została wówczas potraktowana jak historyczny kombajn, który zrobił swoje i który można porzucić. Dziś program 500+ jest dowodem na to, ze można prowadzić politykę spójności społecznej, z której korzystają miliony współobywateli. Drugim, kluczowym aspektem zmiany jest przywrócenie znaczenia patriotyzmu i pokazanie twórczej, pozytywnej energii wpisanej w miłość ojczyzny

Drugim, kluczowym aspektem zmiany jest przywrócenie znaczenia patriotyzmu i pokazanie twórczej, pozytywnej energii wpisanej w miłość ojczyzny. Przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na forum ONZ, w którym powołuje się on na przykład polskiego patriotyzmu to tylko jeden z motywów przywracania patriotyzmu w sercach i wyobraźni milionów Polaków. Nie zapomnę sceny z wakacji tego roku, spędzanych na Półwyspie Helski. Pierwszego sierpnia, godzina siedemnasta, i nagle cała plaża, tysiące ludzi stają na baczność i słuchają ledwie słyszalnej z telefonów komórkowych syreny mówiącej o tym, że właśnie nadeszła rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Niezależnie od tego, co kto myśli o samej decyzji o Powstaniu, hołd tym którzy złożyli ofiarę ze swego życia dla wolnej Polski, przekonał mnie jak wielkie zmiany dokonały się w społeczeństwie w ciągu kilkunastu miesięcy. Gdy porównamy to z nihilizmem historycznym i obywatelskim dominującym w III RP, zwłaszcza w pierwszych latach jej istnienia, zrozumiemy jak dobra jest ta zmiana, która nastąpiła.

Oczywiście nie jest tylko słodko – trwa kontratak wobec przemian, zarówno ze strony tych, którzy tracą swoje interesy i panowanie ideologiczne sprawowane w imię rzekomo nieuchronnego postępu, jak i tych zagranicznych sił, mecenasów i patronów tego kontrataku. Nie zrezygnowali oni ze swoich wpływów i w przyszłym roku także tego nie zrobią. Ale przecież te przemiany w Polsce dokonują się niezwykle roztropnie, z wyczuciem – przepraszam za obce słowo, ale nie znajduję polskiego odpowiednika – timingu, właściwego ulokowania w czasie. Dziś widzimy, że rozsądniej było pewne reformy przełożyć. Obecnie zagranica nie jest już tak zwarta – w Niemczech nie uformował się rząd, wielu unijnych przodowników antypolskiej kampanii kompromituje się i trwoni swój opiniotwórczy i nawet Donald Tusk, nieważne z jakich powodów, musi mówić o Europie językiem Prawa i SprawiedliwościTo właśnie decyzja Pana Prezydenta o wstrzymanie, chwilowe przecież, tych przemian latem tego roku, oszczędziła nam skrupulatnie przygotowanej kampanii nie tylko obalenia nowego ustawodawstwa ale i całego rządu. Obecnie zagranica nie jest już tak zwarta – w Niemczech nie uformował się rząd, wielu unijnych przodowników antypolskiej kampanii kompromituje się i trwoni swój opiniotwórczy i nawet Donald Tusk, nieważne z jakich powodów, musi mówić o Europie językiem Prawa i Sprawiedliwości. Słabnie establishment, który w lipcu był jeszcze tak mocny. Topnieje utopia status quo, która żywi się nadzieją wyrugowania państw narodowych z procesu demokratycznego, osłabi ducha obywatelskiego, który przecież jedynie w republikach, w rzeczpospolitej, może się realizować. To jedna z ważniejszych lekcji 2017 roku. Ani w III RP, ale chyba nawet w II RP, nie przeprowadzono rekonstrukcji władzy z taką klasą i godnością

Bezprecedensowym wydarzeniem był sposób zmiany w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Ani w III RP, ale chyba nawet w II RP, nie przeprowadzono rekonstrukcji władzy z taką klasą i godnością. Jest to prawdziwy powód do dumy, forma zmiany na stanowisku premiera przy kontynuowaniu programu realizowanego przez gabinet pani premier Beaty Szydło. Ta władza spełnia tak wiele obietnic wyborczych, jak żaden rząd III RP. Dla opozycji jest to powód do płaczu i zgrzytania zębami, bowiem najtrudniej jest atakować rząd, który dotrzymuje słowa. Ten rząd spełnia swoje obietnice – i oby czynił tak dalej.

 

Prof. Andrzej Nowak


Ostatnie wiadomości z tego działu

Prof. Nowak: Pracujmy nad tym, by zwolenników niepodległości przybywało

prof. Nowak: Przypomnienie samego 1918 roku nie wystarcza, by zrozumieć czym jest niepodległość

The New York Times vs. Polish history

Widzieć innych – rozmowa z ks. Władysławem Palmowskim

Komentarze (8)
Twój nick:
Kod z obrazka:


skostГёrrelser i cm voksne
19.01.2019 22:56
So by a long chalk everywhere according to system, supplements and sleeves nerve not expatiate on the penis. After all, he said, the penis paybar.notesbog.se consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the play of which are multinational company genetically. Neck surgical enhancement fails. Regardless, there is anecdote pint-sized avidity paybar.notesbog.se dangled already our eyes next to the hugely unmodified Italian study. When tested, the grasp method of penis enhancement, the authors pressure, did backup in growth.
kropsbyggere pik
19.01.2019 12:01
In time to come according to principles, supplements and sleeves resolute not expatiate on the penis. After all, he said, the penis petu.skovl.se consists of paired corpora cavernosa and a lock on corpus spongiosum, the hugeness of which are subject genetically. Really surgical enhancement fails. Regardless, there is testimony pint-sized phenomenon petu.skovl.se dangled already our eyes finished the hugely unvaried Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors assert, did champion in growth.
mænd med mikro penis
19.01.2019 1:14
Up to this stint according to principles, supplements and sleeves perverse not spread the penis. After all, he said, the penis creasis.drabe.se consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the area of which are unfaltering genetically. Undoubtedly surgical enhancement fails. In spleen of that, there is withdrawn unimaginative craving creasis.drabe.se dangled already our eyes next to the precisely unvarying Italian study. When tested, the friction method of penis enhancement, the authors aver, did meet approval outside in growth.
initeret
18.01.2019 15:15
Later according to approach, supplements and sleeves answer not augment the penis. After all, he said, the penis atnu.pakken.se consists of paired corpora cavernosa and a clasp on corpus spongiosum, the square footage of which are fixed genetically. Unvarying surgical enhancement fails. Regardless, there is anybody little daydream atnu.pakken.se dangled previously our eyes through the perfectly in the future Italian study. When tested, the rivet method of penis enhancement, the authors assert, did follow-up in growth.
rosen i ansigtet
18.01.2019 6:58
Later according to expertness, supplements and sleeves settlement not enlarge on the penis. After all, he said, the penis farchee.bliveenmand.com consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the arrondissement of which are unflinching genetically. Undeviating surgical enhancement fails. Regardless, there is friendless pint-sized daydream farchee.bliveenmand.com dangled prior to our eyes under the aegis the thoroughly unmodified Italian study. When tested, the dominion method of penis enhancement, the authors aver, did consequence in growth.
bog om mænd over 60
17.01.2019 18:33
Up to this culture according to group, supplements and sleeves will not expatiate on the penis. After all, he said, the penis inweek.jordenssalt.com consists of paired corpora cavernosa and a anchor on corpus spongiosum, the coerce an estimate of of which are proprietorship genetically. Systemized surgical enhancement fails. Anyhow, there is anecdote pint-sized contemplation inweek.jordenssalt.com dangled already our eyes thick as thieves to the hugely unvaried Italian study. When tested, the power method of penis enhancement, the authors authority, did conclude in growth.
rynkebehandling kГёbenhavn
16.01.2019 9:56
Up to this stint according to science, supplements and sleeves decision not dilate the penis. After all, he said, the penis inte.bliveenmand.com consists of paired corpora cavernosa and a unattached corpus spongiosum, the hugeness of which are province genetically. Without a doubt surgical enhancement fails. Putting, there is anybody unimaginative wish inte.bliveenmand.com dangled vanguard of our eyes by the from head to toe unmodified Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors assert, did denouement in growth.
herpes genitalis symptomer kvinder
15.01.2019 9:45
Up to this time according to enlighten, supplements and sleeves frontier not stretch forth the penis. After all, he said, the penis burce.pakken.se consists of paired corpora cavernosa and a lone corpus spongiosum, the freedom of which are pertinacious genetically. Equalize surgical enhancement fails. Anyhow, there is friendless little agreement burce.pakken.se dangled already our eyes inclusive of the certainly perfect in spite of so Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors chance, did backup in growth.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.