Polska pomocna Rosji w walce o ruch bezwizowy między Federacją Rosyjską a UE
Po wypowiedzi Aleksandra Alekseeva na temat „zakłamanego obrazu Rosji w polskich mediach” (czytaj: http://portal.arcana.pl/Ambasador-rosyjski-w-warszawie-polskie-media-podaja-nieprawdziwe-informacje-o-rosji,3599.html) ambasador rosyjski chwali Polaków za wprowadzenie ruchu bezwizowego z Obwodem Kaliningradzkim (który wszedł w życie w lipcu 2012 r.) . Co więcej, dla dyplomaty ten krok jest tylko wstępem do wywalczenia przez Kreml ruchu bezwizowego między Rosją a Unią Europejską. To ostatecznie podważa argumenty tych, którzy sprzeciwiają się swobodnej komunikacji Rosjan z obywatelami Unii Europejskiej. Wg Alekseeva zniesienie wiz do Polsi ożywiło ruch między Obwodem Kaliningradzkim a Polską i zwielokrotniło kontakty między przedsiębiorcami, studentami i turystami. Polska jest tu elementem szerszej kampanii Kremla w propagowaniu idei zniesienia wiz dla Rosjan.
Aktywność Rosji w innych krajach
Innym krokiem dla zniesienia wiz do państw UE było podpisanie (25 maja 2012 r.) umowy o readmisji z Portugalią, na mocy której uregulowano sprawę identyfikacji i deportacji nielegalnych emigrantów. Lizbona była ostatnią unijną stolicą, z którą Rosja nie miała podpisana takiej umowy. Kilka dni temu, 5 lutego 2013 r., przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin oświadczył podczas wizyty we Francji, że wizy dla Rosjan to relikt żelaznej kurtyny. Podobnie premier Dmitrij Miedwiediew ganił swoich politycznych i ekonomicznych partnerów na forum ekonomicznym w Davos, stwierdzając, że dialog w tej sprawie jest zbyt powolny (styczeń 2013 r.).
Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Sergiej Ławrow stwierdził na konferencji prasowej (23 stycznia 2013 r.), że kwestie techniczne i prawne odnośnie ruchu bezwizowego zostały rozwiązane, teraz już chodzi jedynie o decyzję polityczną.
Amerykanie nie chcą Rosjan
Nieprzypadkowo kwestia zniesienia wiz dla Rosjan podnoszona jest właśnie teraz. Choć Moskwa od lat pracuje nad ułatwieniem wyjazdów swoich obywateli na Zachód to jednak w ostatnich miesiącach nasila się konflikt między USA a Rosją w tzw. „sprawie Magnickiego”. Amerykański senat przyjął listę urzędników Federacji, którzy w związku z zabójstwem moskiewskiego prawnika mają zakaz wstępu do Stanów Zjednoczonych. Kreml poprzez nasilenie kampanii na rzecz ruchu bezwizowego z Europą stara się m.in. zademonstrować sympatię Zachodu dla Rosji, w obliczu trudności ze swobodnym przepływem obywateli rosyjskich, zwłaszcza urzędników państwowych, do USA.
Żaden z krajów unijnych nie poszedł jednak na takie ustępstwa w sprawie zniesienia wiz dla Rosjan jak Polska w przypadku Obwodu Kaliningradzkiego.
Źródło: ria.ru
(JAM)