Polacy zbierają podpisy przeciw zwiększeniu liczby godzin litewskiego
Polacy zebrali 60 tysięcy podpisów przeciwko zwiększeniu znaczenia języka litewskiego w szkołach mniejszości narodowych.
Litewski sejm w przyszły czwartek będzie głosował nad nowym projektem ustawy o oświacie. Zgodnie z jego założeniami w rosyskich i polskich szkołach planowane jest prowadzenie po litewsku historii Litwy, geografii i podstaw społecznych. Ustawa zakłada także ujednolicenie we wszystkich szkołach egzaminu maturalnego z języka litewskiego. Projekt przewiduje również tzw. optymalizację szkół, co w praktyce oznacza zamknięcie w małych miejscowościach szkół mniejszości narodowych i pozostawienie wyłącznie szkół litewskich.
Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie prowadzą obecnie rozmowy, w których próbują przekonać szefów sejmowych frakcji i poszczególnych posłów, że punkt trzydziesty ustawy dotyczący nauczania w szkołach mniejszości narodowych pogorszy sytuację nauczania w placówkach, w których nauczanie odbywa się w języku mniejszości narodowych. Posłowie AWPL zgłosili poprawki do ustawy i mają nadzieję, że Sejm je uwzględni. Jednocześnie zapowiadają, że jeżeli ustawa zostanie przyjęta zwrócą się do prezydent Dalii Grybauskaite z prośbą o jej zawetowanie. Jednocześnie trwa akcja zbierania podpisów przeciwko zapisom trzydziestego punktu ustawy. Podpisy mają zostać przedstawione najwyższym władzom państwowym. Dotychczas organizatorom udało się ich zebrać 60 tysięcy.
Przedstawiciele litewkich władz przygotowująceych nową ustawę uważają, że skargi i zastrzeżenia Polaków są bezpodstawne, a nowa ustawa będzie sprzyjać integracji społeczeństwa.
„Wszyscy obywatele państwa powinni dobrze władać językiem państwowym. Wiele faktów przedstawionych przez niezależne resorty świadczy, że zła znajmość języka państwowego blokuje ludziom drogę do kariery tu, na Litwie” – powiedział przewodniczący parlamentarnego Komitetu Oświaty Nauki i Kultury Valentinas Stundis.
Jednocześnie inicjatorzy wprowadzenia nowej ustawy przekonują, że tylko wyrównują możliwości edukacyjne Polaków na Litwie z prawami przysługującymi Litwinom w Polsce. Z stanowiskiem tym nie zgadzają się jednak przedstawiciele miejscowych Polaków.
„Uczniowie litewskich w Polsce, posiadają prawo zdawania egzaminów końcowych w języku ojczystym. My tego prawa nie mamy. Uczniowie litewskich szkół w Polsce zdają egzamin z języka litewskiego jako obowiązkowy. My jesteśmy pozbawieni tego przywileju” – powiedział przewodniczący Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich Józef Kwiatkowski.
Źródła: delfi.lt, znadwilii.lt
(MW)