Po co Polacy mają się uczyć historii?

Strajk głodowy krakowskich działaczy „Solidarności” przeciwko lekceważeniu nauczania historii przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

19.03.2012 22:47

W kościele św. Stanisława Kostki w Krakowie rozpoczął się dziś strajk głodowy przeciwko ograniczeniu godzin lekcji historii w nowych programach nauczania w szkołach. W proteście biorą udział działacze opozycji lat 80', na czele z Adamem Kalitą – Radnym Miasta Krakowa.

Nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych ma wejść w życie od 1 września 2012 roku. W liceum ogólnokształcącym uczeń będzie musiał wybrać od dwóch do czterech przedmiotów w zakresie rozszerzonym. Ten który nie postawi na historię będzie mieć z nią do czynienia jedynie w formie zastępczego przedmiotu „historia i społeczeństwo”. Bloki tematyczne tego przedmiotu umożliwiają opcjonalny wybór tematu „Ojczysty Panteon i ojczyste spory”, ale zamiast tego można zająć się historią rodziny albo „Swojskością i obcością”.

„Najnowsza zmiana podstawy programowej dla szkół grozi katastrofą. Nie wierzę w to, że świadomym może być człowiek pozbawiony podstaw jakiegokolwiek humanizmu” - mówi Grzegorz Surdy, uczestnik protestu. Dalej dodaje, że częste przypadki szokujących brutalnych przestępstw uważa za powodowane właśnie brakami odpowiedniego wychowania młodego człowieka i skandalicznym poziomem edukacji.

Głodówka w Krakowie jest pierwszą tak radykalną formą strajku w III RP, a niemającą podłoża ekonomicznego. Strajkujący mężczyźni w wieku około 50 lat nie chcą kreować się na bohaterów - jak sami podkreślają liczą na jak najszybsze jego zakończenie, które będzie możliwe jeżeli Ministerstwo Edukacji Narodowej zawiesi nowe rozporządzenie i podejmie konsultacje z odpowiednimi partnerami społecznymi.

Wkrótce na Portalu ARCANA ukaże się wywiad z uczestnikami głodówki.

 

(ŁW)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (4)
Twój nick:
Kod z obrazka:


Lucyna
21.03.2012 9:51

Są takie pokolenia. Odważne za młodu, nie kalkulujące, co się opłaca dla kariery, nonkonformistyczne w wieku dojrzałym. I są tacy, jak dzisiejsi dwudziestolatkowie - ostrożni niczym drżący starcy, cyniczni, egocentryczni. Mimo wszystko nie jest to wyłącznie ich wina. Konformizm młodzieży (wśród niej zaniechanie czynnej podłości - to już przejaw odwagi cywilnej) i zastraszenie wielu osób czynnych zawodowo, przepracowanie uniemożliwiające już nie tylko udział, ale nawet orientację w życiu publicznym świadczą o jakości współczesnej demokracji. A nie wierzę w lepszy od demokracji ustrój.

S.
20.03.2012 6:47

Rynsztok facebookwych komentarzy świadczy o coraz większej sile Portalu. Pozdrawiam redakcję, z Naczelnym na czele !

Beatrycze
20.03.2012 5:33

Tych nieprzyjemnych gatunków arcana na fb mają coraz wiecej, ale aktywność trolli, to tylko dobry znak, że portal jest zauważany, najlepsze życzenia dla redakcji!

Armen
19.03.2012 18:11

Panowie - gratulacje.

Redakcja - nie Wasza wina, ale ściek macie na tzw. facebooku. Jakieś nieprzyjemne gatunki natychmiast zleciały się na żer... 


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.