Minął trzeci dzień głodówki, uczestnicy zdeterminowani prowadzić ją jeszcze przez wiele dni.

Redakcja Portalu odwiedza codziennie głodujących w obronie nauczania historii w szkołach. Pamiętamy protest pielęgniarek w czerwcu 2007 r., gdy prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz osobiście przywiozła kanapki dla przeciwników rządu. Czy protestujący mogą liczyć na pomoc urzędników państwowych w tym sprzeciwie? To chyba pytanie retoryczne.

21.03.2012 21:15

Jeden z głodujących, Leszek Jaranowski, liczy, że strajk potrwa jak najkrócej. „Mamy nadzieję na jak najszybsze zreflektowanie się rządu i rozpoczęcie dyskusji przez wzgląd na powagę sytuacji, którą nasz strajk ma tylko unaocznić zdezinformowanemu społeczeństwu. I rozpoczęcie takich rozmów będzie wystarczającym asumptem do tego, żebym zabrał stąd swoje manatki i udał się do domu”. Aby rząd i Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło uwagę na zatroskanych o przyszłe pokolenia działaczy NZS1980 i dawnej „Solidarności” trzeba akcję nagłośnić tak, aby nie zbojkotowały jej główne media.

Prezentujemy wywiad sprzed kilku godzin, który w imieniu Portalu przeprowadził Paweł Kurtyka, prezes Stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, który wraz z Sebastianem Kęciekiem włączył się w protest.

Portal ARCANA: Dziś mija trzeci dzień protestu głodowego. Jaka atmosfera panuje wśród głodujących i jaki jest stan Państwa zdrowia?

Grzegorz Surdy: Nasz stan zdrowia jest generalnie dobry. Pierwsze dwa dni minęły bez żadnych incydentów. W dniu dzisiejszym jeden z głodujących, Ryszard Majdzik, z powodu infekcji dróg oddechowych musiał wyłączyć się z akcji po wizycie lekarza, zaś Marian Stach zaniemógł w okolicach południa, jednak po chwilowej niedyspozycji powrócił do akcji protestacyjnej.  

Portal ARCANA: Jaki oddźwięk przyniósł protest?

GS: Jeżeli chodzi o opinie publiczną dość znaczny. Wszystkie media krakowskie zamieszczają stosunkowo dobre relacje. Wyczuwamy jednak blokadę mediów ogólnopolskich. W internecie właściwie wszystkie poważniejsze portale zamieściły informacje odnośnie akcji.

Bardzo ważne jest dla nas poparcie takich organizacji jak Solidarność Małopolska, Solidarność Gdańska, Solidarność Nauczycieli. Wzruszającym momentem było wręczenie przez nauczycieli z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie listu poparcia, podpisanego przez ponad 40 nauczycieli. Kardynał Stanisław Dziwisz przyjął nas na audiencji i wyraził zatroskanie stanem naszego zdrowia, obiecał objęcie nas swoją modlitwą i wręczył nam różańce.

Portal ARCANA: Media kształtują opinię Polaków na bieżące wydarzenia. Jak ustosunkowały się do Państwa protestu?

GS: Bardzo pozytywnie, jestem zaskoczony życzliwym podejściem dziennikarzy, zarówno z lewej jak i prawej strony, młodych i starych starych. Tą życzliwość się czuje.

Portal ARCANA: Czy liczycie Państwo, że w jakiś sposób ustosunkuje się do Państwa protestu ministerstwo edukacji?

GS: Oczekujemy jednej reakcji. Zawieszenia rozporządzenia o nowych podstawach programowych i rzeczywistych konsultacji ze środowiskami związanymi ze szkolnictwem: nauczycielami, dydaktykami, rodzicami. Rozmowy dla rozmów z kimkolwiek z ministerstwa nas nie interesują. Nas interesuje rzeczywiste rozwiązanie problemu, choć jeżeli będzie propozycja dialogu nie będziemy się uchylać.

Portal ARCANA: Kiedy zakończycie strajk?

GS: Strajk zakończymy gdy ministerstwo zawiesi rozporządzenie, względnie jeśli stan zdrowia uczestników protestu wykluczy kontynuację.

Portal ARCANA: Co najbardziej niepokoi protestujących w proponowanych przez ministerstwo zmianach programowych?

GS: Niepokoi nas dzisiejszy stan polskiej oświaty. Poziom nauczania obniżał się z roku na rok jeszcze przed pojawieniem się propozycji reform. Reforma nie wychodzi naprzeciw temu zjawisku. Ogranicza ona w stopniu radykalnym dostęp do historii i języka polskiego, czyli tego co buduje podstawy humanizmu u młodych ludzi, kluczowego dla stanu świadomości młodego człowieka. Nie wierzymy w poprawny rozwój bez historii czy literatury, która kształtuje i kształtowała Polaków.  

Nie wierzymy też w realność obioru ścieżki zawodowej przez młodzież w wieku szesnastu lat. Nowa podstawa programowa zawęża możliwości edukacyjne dla ucznia drugiej klasy liceum. W poprzednim modelu uczeń, będąc w III klasie liceum, nawet w klasie o profilu ścisłym, nie miał zamkniętej drogi do studiów humanistycznych, pod warunkiem zdania matury. Przedmioty humanistyczne były nauczane przez cały tok edukacji. Teraz w momencie wyboru ścieżki kształcenia w chwili ukończenia liceum ewentualna zamiana decyzji podjętej bez mała dwa lata wcześniej będzie praktycznie niemożliwa.

Dziękuje za rozmowę.

 

Rozmawiał Paweł Kurtyka
Współpraca Łukasz Wiater

 

Grzegorz Surdy - w latach 80-tych współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Ruchu Wolność i Pokój, dwukrotnie aresztowany za działalność w opozycji antykomunistycznej, w latach 90-tych prowadził własne wydawnictwo, w latach 2008-2010 sekretarz redakcji Discovery Historia.

 

Zachęcamy także do przeczytania oświadczenia głodujących umieszczonego na stronie salon24.pl


Ostatnie wiadomości z tego działu

Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Komentarze (1)
Twój nick:
Kod z obrazka:


jw
22.03.2012 16:46

Oświadczenie Studentów dla Rzeczypospolitej w obronie polskiej szkoły
http://wkrakowie2012.wordpress...

Protest głodowy w obronie polskiej tożsamości

http://wkrakowie2012.wordpress...


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.