Jubileusz 90. urodzin prof. Jana Prokopa

List od Prezydenta Rzeczpospolitej Andrzeja Dudy
19.07.2021 8:03

Pan

Profesor Jan Prokop

 

 

 

 

Szanowny Panie Profesorze, Dostojny Jubilacie!

 

Z okazji dziewięćdziesiątych urodzin proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Ten piękny jubileusz stanowi okazję, aby podziękować Panu za dotychczasową twórczość, która w całym swoim bogactwie ujmuje walorami artystycznymi i świeżością spojrzenia. Dziękuję też za niezłomną postawę głosiciela własnych, niezależnych poglądów, świadczących o Pańskiej niewątpliwej oryginalności.

 

Jako dociekliwy badacz i wytrawny krytyk literacki przyczynił się Pan do pełniejszego zrozumienia wielu dzieł literatury – utworów klasycznych i nowszych, ze szczególnym uwzględnieniem poezji. W ciągu przeszło półwiecza opublikował Pan szereg cennych studiów, szkiców i artykułów, które wzbogacają dorobek polskiego literaturoznawstwa i są ważne dla znawców przedmiotu. Każda z tych publikacji stanowi swoiste credo wybitnego erudyty i w każdej odkrywa Pan przed czytelnikiem nowe drogi myślowe. Trzeba podkreślić, że Pański styl jest wyrazisty, a przesłanie konkretne. Wielokrotnie i z dużą wrażliwością upominał się Pan o wartości moralne literatury, wykazując się troską o jej kształt i powinności. Dowodzą tego m.in. Pańskie prace poświęcone związkom literatury z polityką w okresie PRL, kiedy żywioł twórczej wyobraźni pozostawał pod sowieckim nadzorem, a ludzie pióra nazbyt często ignorowali „kwestię smaku”. Przeciwstawiając się „pokusie niepamięci”, pisał Pan o maskach i mitach komunizmu, który uwodził nawet największe umysły. Jako autor czasopism emigracyjnych i drugoobiegowych, a po 1989 roku związany ze środowiskiem krakowskich „Arcanów”, jako poeta, prozaik i tłumacz, a wreszcie jako ceniony wykładowca w Polsce i za granicą – jest Pan twórcą, obywatelem i patriotą, dla którego „żyć nad Wisłą” oznacza trwać na posterunku i służyć prawdzie. I właśnie z tą myślą od lat konsekwentnie opisuje Pan „universum polskie” – naszą duchową ojczyznę, w której jesteśmy zakorzenieni i w której spotykają się różne pokolenia Polaków.

 

Raz jeszcze dziękując za cały imponujący dorobek pisarski i zaangażowanie, za wszystkie nowatorskie książki, którymi nas Pan obdarza, życzę Panu Profesorowi dobrego zdrowia, nowych tematów do zgłębiania i wszelkiej osobistej pomyślności.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został przekazany na ręce Jubilata przez ministra Wojciecha Kolarskiego.

 

https://prezydent.pl/aktualnosci/wypowiedzi-prezydenta-rp/inne/art,1675,jubileusz-90-urodzin-jana-prokopa.html


Ostatnie wiadomości z tego działu

W 100-lecie Bitwy Warszawskiej

Spotkanie z profesorem Jakubem Politem 29 września 2020

Attila Jamrozik (1944-2019) In Memoriam

Odszedł Leszek Elektorowicz (1924-2019)

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.