Moskwa: marsz ku czci Markiełowa i Baburowej

Manifestację zorganizowali działacze anarchistyczni oraz Lewy Front. 

20.01.2012 13:40

Pomimo że demonstracja miała wyraźnie lewicowy, anarchistyczny charakter, przyłączyli się do niej przedstawiciele „Solidarności”, Partii Wolności Ludowej (Borys Niemcow) oraz „Jabłoka” (Siergiej Mitrochin).

Podczas marszu od bulwaru Nikitckiego do placu Nowopuszkinowskiego około tysiąca uczestników wykrzykiwało hasła: „Wolność dla więźniów politycznych”, czy też „Stas i Anastazja powinni żyć!”. Pojawiły się także inne okrzyki, wskazujące na charakter polityczny demonstracji: „Faszyzm nie przejdzie”, „Wyżej, wyżej czarna flaga – państwo głównym wrogiem” („Wysze, wysze czernyj flag, gosudarstwo – gławnyj wrag!”), czy też „Życie i faszyzm wykluczają się”.

Oprócz portretów Stanisława Markiełowa oraz Anastazji Baburowej, pojawiły się także wizerunki anarchistów, którzy zginęli w bójkach z rosyjskimi nacjonalistami. W okolicach stacji metra „Arbat” doszło do starć pomiędzy uczestnikami manifestacji a przedstawicielami „radykalnej prawicy”. Doszło do aresztowań. Obecnie trwają przesłuchania. Na zakończenie marszu, odczytano apel, w którym wezwano do zaprzestania morderstw na tle rasistowskim, religijnym oraz sprzeciwiono się ksenofobii i szowinizmowi w polityce i życiu publicznym.

Adwokat Stanisław Markiełow (m.in. w sprawach Anny Politkowskiej) oraz Anastazja Baburowa (dziennikarka „Nowej Gazety”, anarchistka) zginęli 19 stycznia 2009 r. w pobliżu Kremla. Według analityków okoliczności zabójstwa wskazywały na to, że zostało ono zlecone przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa. Zgodnie z oficjalnym werdyktem rosyjskiego sądu za morderstwo odpowiadają Nikita Tichonow, jeden z założycieli nacjonalistycznego pisma „Russkij obraz” oraz aktywistka organizacji „Russkij werdykt” Jewgienija Chasis. Obydwoje otrzymali wyroki osiemnastu lat pozbawienia wolności.

 

Źródła: kasparov.ru, pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.