W Moskwie mityng poświęcony mordom na rosyjskich dziennikarzach

W Moskwie na placu Puszkina odbyła się demonstracja czytelników, słuchaczy i widzów poświęcona mordom i napaściom na dziennikarzy. W mityngu wzięło udział około 150 ludzi. Pomimo iż pojawili się działacze polityczni, manifestacja obyła się bez politycznej symboliki.

06.12.2010 21:41

Zebrani przynieśli transparenty z hasłami: „Dosyć przemocy”, czy też „Słowo silniejsze od stali”, a także plakaty z żądaniem przesłuchania szefa Rosmołodieży (organizacji prokremlowskiej) Wasyla Jakiemienki. Uczestnicy trzymali także fotografie zamordowanych rosyjskich dziennikarzy – Natalii Estiemirowej, Anny Politowskiej, Anastazji Baburowej Igora Domnikowa i innych.

W czasie mityngu wystąpili dziennikarze i obrońcy praw człowieka. Rozpoczął współpracownik gazeta.ru Aleksandr Artiemjew. Przypomniał film z roku 1976 pod tytułem „Sieć”, w którym jeden z dziennikarzy telewizyjnych wdziera się do studia i krzyczy: „Chcę, żebyście podeszli do okien, otworzyli je i krzyknęli na całą ulicę: Moje życie ma cenę, mój głos coś znaczy, jestem cholernie wkurzony i więcej tego nie wytrzymam”.

Anastazja Karimowa z Kommiersanta przedstawiła okoliczności sprawy pobicia współpracownika tej gazety, Olega Kaszyna.

Liderka Ruchu obrony lasu chimkińskiego Eugenia Czyrikowa (demonstracje w obronie tego lasu, który miał być wycięty pod budowę autostrady Moskwa-Petersburg, zostały brutalnie rozbite przez milicję) przypomniała o mordzie jednego z aktywistów ruchu – Konstantyna Fietisowa.

Korespondentka „Nowaja gazieta” Wiera Kiczanowa przedstawiła okoliczności domniemanego otrucia zastępcy redaktora naczelnego NG Jurija Szczekoczychina w 2003 r.

W mityngu miał wziąć udział rzecznik prasowy prezydenta Inguszetii Junus-Beka Jewkurowa, Kałoj Achilgow, jednak przed demonstracją otrzymał informację o zaginięciu członka rodziny i musiał wyjechać z Moskwy.  

W mityngu, prócz już wspomnianych, wzięli udział m.in. główny redaktor The New Times Ilja Barabanow, dziennikarz programu telewizyjnego „Dożd” Ilja Basiunin, jeden z szefów Fundacji pomocy Michaiłowi Biekietowi, Igor Biełousow, prezydent Fonda Zaszczity Głasnosti Alieksiej Simonow, zastępca dyrektora moskiewskiego biura Human Rights Watch Tatiana Łokszyna i inni.

Kolejną demonstrację zapowiedziano na 19 stycznia, w dzień śmierci adwokata Stanisława Markiełowa oraz dziennikarki Anastazji Baburowej.

 

Źródło: kasparov.ru

(BC)




Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.