Moskwa chce ukarać USA: powstanie „Lista Guantanamo”

W odpowiedzi na tzw. Listę Magnickiego, która zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA funkcjonariuszom państwowym Federacji Rosyjskiej (policja, sędziowie, prokuratorzy, oficerowie służb itp.) Kremla zareagował analogicznym dokumentem ze swojej strony.
19.01.2013 8:26

W grudniu 2012 r. zakazano importu amerykańskiego mięsa do Rosji, obecnie zaś amerykański firmy będą miały prawne ograniczenia w Federacji Rosyjskiej. Nazwa dokumentu rosyjskiego nie jest przypadkowa – po sprawie Magnickiego Rosja zaczęła się kojarzyć coraz częściej z łamaniem elementarnych praw człowieka czy z machinacjami finansowymi toteż jej odpowiedź nawiązuje do amerykańskiego więzienia u wybrzeżu Kuby – Guantanamo. USA jest oskarżane o prowadzenie tam de facto obozu koncentracyjnego, a więc riposta Kremla ma głównie charakter propagandowy, jakoby równoważący zbrodnie dwóch mocarstw.

Obecni na „Liście Guantanamo” także nie będą mogli pojawić się w kraju. Jak powiedział Wiceminister Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Rybakov, „sprawa listy Guantanamo, czyli m.in. kryteria powstawania i realizowania założeń dokumentu, nie są przedmiotem debaty publicznej”.

Oficjalnie powodem wprowadzenie listy jest (jakżeby inaczej!) łamanie praw człowieka przez USA, a także łamanie prawa wobec Rosjan na terenie państwa amerykańskiego. Dodatkowo uzasadnieniem wprowadzenia dokumentu jest rozciąganie jurysdykcji USA na państwa trzecie.

Sprawa Siergieja Magnickiego, prawnika pracującego w Moskwie dla amerykańskiej fundacji Hermitage Capital, wybuchła w 2008 r., gdy Magnicki został aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych. Prawnik wcześniej wykrył nieprawidłowości finansowe w rosyjskim urzędzie skarbowym na kwotę ponad 5 miliardów rubli (ok 130 milionów euro). Prawnik zmarł w więzieniu (miał 37 lat), a po przedłużającym się śledztwie ogłoszono, że został zabity przez strażników zakładu penitencjarnego. Waszyngton zareagował domaganiem się stanowczych kar dla inspiratorów zabójstwa, jednak sprawa w Rosji natrafiała na liczne komplikacje.

Źródło: ria.ru

(JAM)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.