Łotwa: białoruską diasporę kontroluje KGB

Według łotewskich służb specjalnych działania stowarzyszeń mniejszości białoruskiej na Łotwie są monitorowane i kontrolowane przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego (KGB) Republiki Białorusi. Informacje te zostały zawarte w dokumencie państwowym - rocznym sprawozdaniu Biura Ochrony Konstytucji Łotwy.
07.03.2013 13:31

Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie łotewskich służb specjalnych głównym celem działań białoruskiego KGB w ramach diaspory na Łotwie jest „zapobieganie powstawaniu nastrojów opozycyjnych w stosunku do reżimu politycznego funkcjonującego w ich historycznej ojczyźnie”. „W praktyce wygląda to tak: oficer wywiadu, pracujący pod przykrywką ambasady, jest w stałym kontakcie ze wszystkimi aktywnymi liderami mniejszości, zbiera dane na temat wydarzeń, podczas których może dochodzić do dyskusji na tematy polityczne, określa krąg osób, które uczestniczą w potencjalnie niebezpiecznych rozmowach” – wyjaśnia raport.

„W ciągu ostatnich lat Biuro Ochrony Konstytucji odnotowało szereg przypadków, gdy członkowie diaspory brali udział w wydarzeniach organizowanych przez służby wywiadowcze odpowiednich państw. Wspomniane akcje odbywały się w celu zademonstrowania lojalności wobec istniejącego reżimu. Dla przykładu przeprowadzano konferencje, w wyniku których zatwierdzano rezolucje napisane przez współpracowników służb specjalnych.” – czytamy w raporcie.

„Równolegle zagraniczne służby wywiadowcze prowadzą pracę ze środkami masowego przekazu. Współpracownicy „organów”, pracujący pod przykrywką ambasady, formułują krąg dziennikarzy, z którymi należy podtrzymywać współpracę. Dla takich dziennikarzy organizuje się wycieczki w celu wymiany doświadczeń, zabezpiecza się ekskluzywne wywiady i rozliczne materiały prasowe” – dodają przedstawiciele łotewskich służb specjalnych.

Po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2010 r. Unia Europejska zdecydowała się na nałożenie sankcji na Białoruś. Mińsk starał się wtedy zmobilizować członków białoruskiej diaspory, mieszkających w krajach UE, do podjęcia działań potępiających wprowadzenie sankcji. Jednym z efektów tej polityki była organizacja, w marcu 2011 r. w Rydze, konferencji z udziałem Białorusinów z Łotwy, Litwy, Estonii i Polski, podczas której potępiono „naciski na Łukaszenkę”.

Źródło: regnum.ru

(Błażej Cecota)

 

 

 


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.