Kazachstan: stan wyjątkowy przedłużony

Prezydent Nursułtan Nazarbajew podpisał dekret, który przedłuża stan wyjątkowy w Żangaozen. 

05.01.2012 11:45

W tym górniczym mieście, w zachodnio-południowym Kazachstanie, 16 grudnia 2011 r. policja otworzyła ogień do protestujących robotników. Zginęło szesnaście osób, dziesiątki zostały rannych. Natychmiast po otrzymaniu informacji o sytuacji w Żangaozen, prezydent Kazachstanu wprowadził tam stan wyjątkowy. W mieście obowiązuje godzina policyjna, ograniczenie ruchu pojazdów, zakaz manifestacji, zakaz fotografowania i nagrywania filmów oraz korzystania z… kopiarek.

Władze w Astanie próbowały stworzyć wrażenie, że szybko poradziły sobie z problemem i doszło do sanacji sytuacji w Żangaozen. Po pierwsze ogłosiły powstanie nadzwyczajnej komisji ds. zbadania wypadków w mieście. Po drugie, zaprosiły obserwatorów z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Termin, w którym prawa stanu wyjątkowego miały wygasnąć (5 stycznia), zbliża się jednak nieuchronnie.

Wydaje się, że prezydent Nazarbajew nie jest tak pewny rozwoju sytuacji w mieście, jak próbowały to przedstawiać władze Kazachstanu. Dlatego przedłużył obowiązywanie stanu wyjątkowego aż do 31 stycznia. 

 

Źródło: pik.tv

(BC)


Ostatnie wiadomości z tego działu

Dzwoni Macierewicz do komisji wyborczej… czyli o działalności niepodległościowej w latach 70-tych.

Prof. Andrzej Nowak: Lekcja historii. Wspomnienie o Richardzie Pipesie (1923-2018)

ARCANA nagrodzone przez MSZ!

Historia marksizmu i Conrad – ARCANA 135 już w księgarniach!

Komentarze (0)
Twój nick:
Kod z obrazka:



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wszystkie opinie są własnością piszących. Ponadto redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy wulgarnych lub nawołujących do nienawiści.

Wyszukiwarka

Reklama

Facebook


Wszystkie teksty zamieszczone na stronie są własnością Portalu ARCANA lub też autorów, którzy podpisani są pod artykułem.
Redakcja Portalu ARCANA zgadza się na przedruk zamieszczonych materiałów tylko pod warunkiem zamieszczenia informacji o źródle.
Nowa odsłona Portalu ARCANA powstała dzięki wsparciu Fundacji Banku Zachodniego WBK.